Poznański Targ Dobra 2023

Poznański Targ Dobra 2023 za nami - podsumowanie

W niedzielę, 3 września, już po raz trzynasty  świętowaliśmy wspólnie z poznańskim środowiskiem NGO Dzień Organizacji Pozarządowych, który od 2019 roku został połączony z kiermaszem społecznym pod wspólną nazwą Poznańskiego Targu Dobra.

Wzorem ostatnich dwóch lat, wydarzenie odbyło się na terenie Starego ZOO w Poznaniu, gdzie 105 wystawców miało okazję zaprezentować swoją działalność mieszkankom i mieszkańcom Miasta. Na odwiedzających czekało 7 stref tematycznych: równości, zdrowia, środowiska, kultury, edukacji, aktywności społecznej i sportu, w których mogli , m.in. doświadczyć dachowania samochodu w symulatorze, skorzystać z warsztatów lalek ludowych, obejrzeć wystawę zbiorów przyrodniczych, nauczyć się podstaw judo czy zrobić sobie przypinkę. Wiele organizacji postarało się również, by Targ był interesujący dla młodszych odbiorców organizując liczne konkursy i zabawy dla nich. Zwiedzający, którym udało się zwiedzić cały teren Targu, otrzymali również małe upominki w zamian za dowód w postaci wypełnionej karty na pieczątki.

8. strefą był kiermasz społeczny, czyli miejsce, w którym można było nabyć rękodzieło wykonane przez podmioty ekonomii społecznej oraz zapoznać się z ich ofertą usługową.  Zysk ze sprzedaży produktów przełoży się na utrzymanie miejsc pracy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, rehabilitację i wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, a także na realizację działań społecznych na terenie Poznania.

Wydarzenie to, chociaż w głównej mierze nastawione na promowanie działalność NGO, jest też świetną możliwością do nawiązania kontaktów pomiędzy organizacjami, z której później wychodzą nowe projekty i ciekawe współprace. Ten dodatkowy czynnik często jest punktem zapalnym do nowych inicjatyw.

Wspominając o inicjatywach warto jeszcze dodać, że po już raz drugi właśnie podczas Poznańskiego Targu Dobra odbyło się rozdanie nagród INICJATORY 2022. Więcej o tym w zakładce poświęconej konkursowi.

ZK

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej