Wydarzenia na planie Pokaż na planie
a

Spektakl - Przypadki według Daniiła Charmsa

2018-01-25 ( czwartek )
19:00
Dom Tramwajarza, ul. Juliusza Słowackiego 19/21, Poznań

Teatr Szutnik po raz drugi zaprasza na swój najbliższy spektakl.

"Przypadki Daniiła Charmsa" to spektakl stworzony przez profesora Czesława Andruszkę na podstawie wybranych fragmentów z twórczości Daniiła Charmsa (właść. Daniiła Juvaczeva, 1905-1942), rosyjskiego pisarza modernisty, uznanego za najwybitniejszego rosyjskiego mistrza prozy absurdu.

Charms, znany w swoim czasie przede wszystkim z twórczości dla dzieci, członek awangardowego ugrupowania literackiego "Oberiu", nie zajmował się właściwie polityką, ale w latach 30. jego teksty uznane zostały za "wrogie Rosji Sowieckiej", a autora aresztowano. Niepokorna natura pisarza przysparzała mu wielu problemów, a schronienia przed szykanami szukał nawet w szpitalu dla umysłowo chorych. Zmarł śmiercią głodową w czasie oblężenia Leningradu.
Zakazana przez dziesięciolecia twórczość Charmsa światło dzienne ujrzała w Rosji (i również w Polsce) dopiero w latach 80. XX wieku. Napisane w latach 1936-39 opowiadania o zabarwieniu katastroficznym odtwarzały realia społeczno-obyczajowe i polityczne rosyjskiej rzeczywistości tamtego czasu.
I to one stały się inspiracją dla badacza, znawcy i tłumacza twórczości rosyjskiego modernisty.

Profesor Czesław Andruszko stworzył niezwykły scenariusz, odzwierciedlający groteskową, absurdalną, odhumanizowaną wizję świata zapisaną w twórczości Daniiła Charmsa.

  • Spektakl dla dorosłych.
  • Spektakl w języku polskim.
  • Wejście za darmo.

_
opr.LT