Wydarzenia na planie Pokaż na planie
a

Wykład otwarty w ramach cyklu Poznański sposób na niepodległość

2018-01-25 ( czwartek )
18:00-19:30
Sala Posiedzeń PTPN, ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań

Drugi styczniowy wykład otwarty w ramach projektu "Poznański sposób na niepodległość". Tym razem tematyka odejdzie od typowo historycznego ujęcia dziejów regionu w wykładzie pani dr hab. Grażyny Liczbińskiej pt. "Sztafeta pokoleń. Rodzina wielkopolska drugiej połowy XIX wieku".

Jak zapowiada dr hab. G. Liczbińska (autorka m.in. książki "Umieralność i jej uwarunkowania wśród katolickiej i ewangelickiej ludności historycznego Poznania"), celem wykładu będzie charakterystyka trzech głównych faz zachodzących w cyklu życia rodziny wielkopolskiej: urodzeń, systemu kojarzeń małżeńskich i umieralności, oraz osadzenie ich w kontekście przemian społecznych, politycznych i gospodarczych w regionie w II połowie XIX wieku. W ramach wykładu omówiona zostanie m.in. analiza płodności na podstawie rekonstrukcji rodzin, wpływ zmiennych kulturowych na wiek chwili ślubu i na dobór partnera oraz analiza umieralności. Wykład będzie miał oparcie w bogatym materiale źródłowym: księgach parafialnych z lat 1850-1900 dla wybranych wiejskich i miejskich parafii ewangelickich i katolickich, kartach meldunkowych ludności Miasta Poznania i pruskich rocznikach statystycznych z lat 1875-1900.

Wykład dr hab. Grażyny Liczbińskiej daje szansę unikatowego spojrzenia na dzieje wielkopolskiej rodziny doby zaborów. Dodatkowo wykładowi towarzyszyć będzie jednodniowa wystawa przygotowana przez pracowników Biblioteki PTPN pt. "Rodzina wielkopolska w literaturze i ikonografii".

Zarówno na wykład, jak i wystawę - wstęp wolny!

_
opr.LT

Baner