Wydarzenia na planie Pokaż na planie
a

Pora na Skandynawię - spotkanie z Niną Witoszek

2018-02-21 ( środa )
18:00-19:30
Scena Nowa, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Pora na Skandynawię - "Najlepszy kraj na świecie. Pamflet". Spotkanie z Niną Witoszek.

Prowadzenie: Przemysław Czarnecki (Katedra Skandynawistyki UAM)

Norwegia - kraj Ibsena, egalitarnego "prawa Jante", surowej przyrody i zamożnych obywateli. Społeczeństwo harmonii, otwartości na reformy i troski o wspólne dobro, dbające o równouprawnienie, tolerancję i sprawiedliwość. Czy jednak na pewno Norwegia jest realizacją wolnościowej utopii?
"Najlepszy kraj na świecie" to analiza głębokiej sprzeczności tkwiącej w historii norweskiej kultury od XIX wieku po dziś - wtedy ujawniającej się w pojedynku między tak zwanymi patriotami a partią inteligencką, obecnie w tarciach wewnątrz norweskiego "reżimu dobroci". To również pamflet, który rzuca światło na norweski talent godzenia sprzeczności: między radykalizmem a konserwatyzmem, religijnością a sekularyzmem, indywidualizmem a komunitaryzmem, utopijnymi ideami i zdrowym rozsądkiem.
Nina Witoszek, uznana polska historyczka kultury od lat mieszkająca w Norwegii, wkłada kij w mrowisko politycznej poprawności. Świeże spojrzenie, ostre pióro, odwaga polemiki, bezlitosna ironia i doskonała znajomość norweskiej kultury. Jej książka to moralna biografia Norwegii - kraju który zadziwia, prowokuje i inspiruje do przemyśleń na temat idealnej demokracji i społeczeństwa dobrobytu.

Wstęp wolny.

_
opr.LT