Wydarzenia na planie Pokaż na planie
plakat

Czwartkowe rozmowy o tańcu - Jak się uczymy poprzez ciało?

2019-06-06 ( czwartek )
18:30
Dziedziniec Szkoły Baletowej, ul. Gołębia 8, Poznań

Dlaczego ucieleśniamy wiedzę? Jak to się dzieje, że ciało jest źródłem wiedzy i narzędziem jej zdobywania? W jaki sposób ciało wyraża zdobytą wiedzę?- te i inne pytania będą towarzyszyć uczestnikom podczas kolejnego spotkania w cyklu "rozmównica", które tradycyjnie organizujemy w czwartek, 6 czerwca o godz.18.30 na Dziedzińcu Szkoły Baletowej przy ul. Gołębiej 8 w Poznaniu.

Do dyskusji zaproszona została dr Dominikę Byczkowską - Owczarek z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, której zainteresowania naukowe obejmują socjologię ciała, a także socjologię medycyny i psychologię społeczną. Byczkowska - Owczarek  jest autorką licznych publikacji na temat przekazywania znaczeń w ruchu oraz w procesie nauczania tańca, prowadzi też badania nad ciałem jako zapisem społecznej wiedzy i doświadczeń. Kilkakrotnie współpracowała z prof. Honoratą Jakubowską z Instytutu Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, której artykuł pt . Uczenie się poprzez ciało. Wiedza ucieleśniona w tańcu, zamieszczony w monografii jubileuszowej przygotowanej z okazji 45 - lecia Polskiego Teatru Tańca, będzie jednym z kontekstów rozmowy.

Będzie to także spotkanie ze znakomitymi praktykami wytwarzania znaczeń w ruchu. Gośćmi będą:

Mirosław Różalski, dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej Lipczyńskiej w Poznaniu, pedagog, pierwszy choreograf wywodzący się z zespołu Polskiego Teatru Tańca, dyrektor artystyczny teatru w latach 1987 - 88. S

Jacek Przybyłowicz - tancerz, choreograf, przez wiele lat związany z zespołem Kibbutz Contemporary Dance Company, w latach 2009-2014 dyrektor Baletu w Teatrze Wielkim w Poznani, twórca trzech choreografii przygotowanych we współpracy z Polskim Teatrem Tańca - "Naszyjnik gołębicy" (2003), "Barocco" (2004) oraz "Jesień Nuembir" (2008), regularnie pojawiający się na zagranicznych festiwalach m.in. we Włoszech, Francji, na Cyprze, w Niemczech, Czechach, Rumunii, Szwecji, Danii, Norwegii, Chinach, USA, Tunezji czy Rosji.

Przybyłowicz i Różalski przygotowują premiery, które zwieńczą jubileuszowy sezon 45-lecia Polskiego Teatru Tańca - 22 czerwca o godz. 21.00 w hali MP2 Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie można  zobaczyć "Śledztwo" w choreografii i reżyserii Mirosława Różalskiego , 29 czerwca w tym samym miejscu i o tej samej godzinie - "45" w choreografii Jacka Przybyłowicza.

Poza rozmową o metodach i technikach ucieleśniania wiedzy w praktyce tańca choreografowie  zaprezentują swój sposób pracy z tancerzami, ucząc - w choreograficznym  duecie - krótkiego - oczywiście dostępnego na każdym poziomie zaawansowania - fragmentu choreografii, nawiązującego do tematu 45-lecia Polskiego Teatru Tańca.  

Na zakończenie (ok. godz. 19.30) - nie tylko czerwcowej rozmównicy, ale całego sezonu "rozmównic", odbędzie się potańcówka DANCING POZNAŃ.