Plakat wydarzenia ze zdjęciem pisarza.

Wirtualne Targi Książki: Mariusz Szczygieł

2021-05-25 ( wtorek )
Empik, ul. Ratajczaka 44, Poznań; online

W ramach Wirtualnych Targów Książki organizatorzy zapraszają na spotkanie z Mariuszem Szczygłem, który opowie o ciekawych nowościach literatury czeskiej, o książkach: "Świece w pogańskim gaju" Jiřiego Kamena oraz "Praga magiczna" A.M. Ripellino (Wydawnictwo Dowody na Istnienie). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.

"Świece w pogańskim gaju" - ta książka powstała z radości pisania i dla radości powinna być czytana - twierdzi twórca serii książek Stehlík - Mariusz Szczygieł. Wyobraźnia czeskiego autora, znanego z utworów humorystycznych, to studnia bez dna. Studnia nonsensów oczywiście! Tytuły opowiadań - takie jak "Taniec śmierci. Opowieść stałego klienta gospody Na Rozkoszy przy stole gospody Na Rożku" albo "Mania, puść mnie! Horror minimalistyczny" lub "Miłość w leju po bombie" - oddają szalony charakter tej książki. Zbiór opowiadań "Świece w pogańskim gaju" w tłumaczeniu Elżbiety Zimnej reprezentuje taką literaturę, jakiej bardzo brakuje w Polsce: rozrywkową i beztroską, ale jednocześnie ironiczną i przenikliwą.

"Praga magiczna" to - jak mówi Mariusz Szczygieł - biblia kultury czeskiej. Po dwudziestu czterech latach od pierwszego wydania w Polsce trafia w ręce Czytelników nowa edycja bestsellera, której autorem jest włoski slawista Angelo Maria Ripellino, a tłumaczką znakomita italianistka Halina Kralowa. Dla miłośników Pragi i czeskiej kultury - lektura niezbędna. Autor uchodzi we Włoszech za jednego z najbardziej przenikliwych znawców polskiej, czeskiej i rosyjskiej literatury. "Praga magiczna" z 1973 roku jest syntezą wszystkich jego talentów: poetyckiego, przekładowego i eseistycznego. Wielki poeta Vladimír Holan twierdził, że "ten Włoch opanował język czeski jak Czech, ale o czeskiej poezji wie więcej niż nasi najlepsi znawcy".

Zobacz www.facebook.com