Wyszukiwarka odpadów - co, gdzie wrzucić?
Metalowa puszka po art. spożywczych
– wrzuć do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne
Metalowa puszka po art. spożywczych
– wrzuć do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne
Co dalej z zebranymi surowcami?
Metale
Selektywnie zbierane metale trafiają do żółtego pojemnika lub worka razem z tworzywami sztucznymi, dlatego pierwszy etap ich przygotowania polega na mechanicznym oddzieleniu od pozostałych materiałów.
Później następuje selekcja na rodzaje aluminium, a także oddzielanie metali żelaznych od aluminium. Tak przygotowany materiał trafia do hut, gdzie poddawany jest dalszym etapom obróbki. Z pozyskanego surowca wytwarza się nowe produkty, np. felgi samochodowe, puszki.
- z 600 puszek aluminiowych można zrobić rower;
- z 3 puszek aluminiowych można wykonać oprawki do okularów.
Tworzywa sztuczne
Droga, jaką przemierzają selektywnie zbierane tworzywa sztuczne, jest dość skomplikowana. Zanim zostaną wykorzystane do wyprodukowania pełnowartościowych przedmiotów, muszą zostać kilkukrotnie przesortowane, a na końcu wstępnie przetworzone. W tym celu rozdrabnia się je.
Łatwo przetwarzalny granulat wykorzystywany jest przy ponownej produkcji opakowań, mebli ogrodowych , dywanów, ale również do produkcji takich materiałów jak tekstylia wykorzystywane w branży odzieżowej.
Część tworzyw sztucznych, których nie można już ponownie wykorzystać, staje się tzw. paliwem alternatywnym. Odpady są spalane w specjalnych, bezpiecznych dla środowiska piecach.
- z 35 butelek o pojemności półtora litra można wyprodukować bluzę z polaru lub śpiwór;
- 5 takich półtoralitrowych opakowań po napojach można przetworzyć na T-shirt;
- z 26 sztuk wykonać strój narciarski.