Wydarzenia na planie Pokaż na planie
a

Ethno Port 2018 - Potańcówka

2018-06-07 ( czwartek )
21:00
Dziedziniec Zamkowy, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Od kilku lat Ethno Port Festival otwierają dwa wydarzenia - uroczysty koncert w Sali Wielkiej oraz Potańcówka, która gromadzi na Dziedzińcu Zamkowym kilkuset uczestników festiwalu. Część z nich zamiłowanie do wspólnej zabawy przy dźwiękach granej na żywo muzyki ludowej nabyła dzięki wieloletniej współpracy z Domem Tańca Poznań. Dorobek Jacka Hałasa i jego przyjaciół widać w szalonych korowodach i energii tancerzy.
W tym roku Potańcówkę rozpocznie spotkanie rodzinnego zespołu Hałasów z legendarną grupą węgierskich muzyków - Muzsikás.
Największą odpowiedzialność za kilkugodzinną zabawę taneczną wzięli na siebie artyści ze Śląska, którzy swój występ postanowili podzielić na dwie części. W pierwszej zaprezentują repertuar zespołu Krzikopa - połączenie współczesnych brzmień i rytmów z naturalnym, tradycyjnym śpiewem i instrumentami (akordeon i skrzypce). W drugiej części zagra folkowa formacja Rube Świnÿe, by porwać do tańca wszystkich uczestników Potańcówki.
KRZIKOPA
Dokonujący się w Polsce w ostatnich dziesięcioleciach powrót wypartego ze zbiorowej świadomości folkloru obejmował początkowo głównie centralną i wschodnią część kraju. Z czasem miłośnicy ludowego grania zaczęli inspirować się muzyką innych regionów. Krzikopa jest w tym procesie wyjątkowa z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to jedna z niewielu grup sięgających po śląską nutę. Po drugie, przeciera szlaki dla interpretacji łączących w sobie rockowy (czasem ostry) pazur oraz odważną elektronikę. Naturalny śpiew spotyka tu dubstepowy akordeon i heavymetalowe skrzypce, a inspiracjom nie ma końca. Krzikopa spaja wszystko w całość nietuzinkowo, bezpretensjonalnie i w dobrym stylu. Sami rzecz ujmują następująco: "Przedstawiomy Wom kapela, kiero zaczła grać łod niydowna i mianuje sie Krzikopa, co po polsku znaczy rów. Majom ino trzi konski, ale jak padajom, bydzie tego wiyncyj. [...] Rozchodzi sie ło to, żeby było richtig fajne larmo po naszymu. Larmo, kiere kajś w tych oryginalnych piosynkach jest zakodowane, ino trza je wydobyć. A trefić chcymy do kożdego, bo to som fest gryfne piosynki, a boli nos, że żodyn tego niy zno i chcymy to zmiynić!".
HAŁASY
Rodzina Hałasów to najbardziej znana muzyczna familia w Poznaniu, która żyje inaczej niż wszyscy, często idąca pod prąd, z dużą dawką wyobraźni, a nawet nutą szaleństwa. Potrafią spakować cały swój świat i ruszyć po przygodę, w poszukiwaniu nowych doznań, kultur i dźwięków. Po powrocie potrafią się tą przygodą podzielić, organizując mobilny dom kultury, czyli rozśpiewaną i roztańczoną jurtę. Rodzice Alicja i Jacek należą do pierwszych w Polsce muzyków, których bez reszty zauroczyła kultura polskiej wsi. Mają za sobą tysiące artystycznych doświadczeń i spotkań z ludowymi twórcami z Polski, a także ze Skandynawii, Bałkanów i Bliskiego Wschodu. Są założycielami poznańskiego Domu Tańca, który zaprasza na spotkania z surową, spontaniczną, wyrastającą z naturalnego rytmu życia wiejską muzyką. Radość z doświadczania tradycyjnych, często zapomnianych form zabawy przy dźwiękach skrzypiec, bębnów, dud, liry korbowej i innych tradycyjnych instrumentów dzielą z nimi ich dzieci - Julia, Antoni, Jonasz i Jakub.
RUBE ŚWINŸE
Folkowa formacja z Górnego Śląska, której gwarowa nazwa przetłumaczona na język ogólnopolski znaczy Grube Akordeony. Muzycy łączą folkową improwizację z jazzową fantazją, by pomnożyć to jeszcze przez radość z wspólnego grania. I choć nie wychodzą poza tradycyjne instrumentarium, bez trudu tworzą muzykę taneczną jak najbardziej współczesną w swojej energii i oddziaływaniu, wciągając do tańca każdego bez wyjątku.

Bilety w cenie 20 zł.

_
akt.LT