Zapraszamy na debatę pod hasłem: "Miasto Poznań przyjazne przedszkolakom"

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy 26 września 2022 r., o godzinie 10:00  do odłuchania debaty, w której udział wezmą przedszkolaki wraz z Zastępcą Prezydenta Miasta Poznania Panem Mariuszem Wiśniewskim. Debata pod hasłem "Miasto Poznań przyjazne przedszkolakom"odbędzie się w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka 2022. Organizatorem wydarzenia jest Poznański Oddział Wychowania Przedszkolnego w Poznaniu.

Dzień Przedszkolaka 2022

Co roku w całej Polsce we wrześniu przedszkolaki świętują swój dzień - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

Ukraińskie dzieci w szkołach

Od nowego roku szkolnego do poznańskich szkół uczęszcza 4417 uczniów z Ukrainy. Dane te dotyczą wyłącznie dzieci posiadających status uchodźcy, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022 r.

Wspominamy wakacyjne projekty z NGO

Czas wakacyjnej przygody dobiegł końca pozostawiając po sobie piękne wspomnienia. Ciepłe poranki, długie wieczory zostają zastąpione przez jesienną słotę. Z utęsknieniem przeglądamy zdjęcia i wracamy myślami do wakacyjnych historii. Do rozpoczęcia wakacji w roku szkolnym 2022/2023 pozostało 288 dni. Niech będzie to czas małych i wielkich przygód, zdobywania wiedzy i zawiązywania przyjaźni. Dziś wspominamy to co było, opowiemy Państwu o czterech ciekawych projektach.  

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Tegoroczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych wzbudziła wiele emocji. Pojawiają się pytania i wątpliwości związane z procesem przyjmowania do szkół po 1 września uczniów nie zakwalifikowanych. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej poruszane kwestie.

Rozpoczęcie roku szkolnego

Ponad 80 tys. poznańskich uczniów i przedszkolaków, ponad 10 tys. nauczycieli oraz blisko 4 tys. pracowników administracji rozpoczęło w Poznaniu nowy rok szkolny. Miejska inauguracja odbyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 15.

Poznański Salon Maturzystów 2022

W dniach 22-23 września br. przyszłoroczne maturzystki i maturzyści z woj. wielkopolskiego będą mogli dowiedzieć się wszystkiego o swoim egzaminie maturalnym i rekrutacji na studia w roku akademickim 2023/24. Z inicjatywy Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" po raz 16. odbędzie się kampania "Salon Maturzystów Perspektywy", adresowana do uczennic i uczniów szkół średnich, którzy w maju 2023 r. będą zdawać egzamin maturalny.

S.O.S. Uczniu, Rodzicu nie jesteś sam!

Drogi Uczniu, Rodzicu,

w związku z trudną sytuacją związaną z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych w naszym kraju, która ma odzwierciedlenie również w Poznaniu, rozumiejąc Państwa zdenerwowanie, zapewniamy, że każde dziecko z terenu miasta Poznania znajdzie miejsce w szkole, w której będzie mogło kontynuować naukę. Do tej pory zwiększyliśmy już limity miejsc w szkołach, jak i otworzyliśmy nowe oddziały w nich.

Postęp remontów szkół

Pierwszy dzwonek wybrzmi już za kilka dni. Szkoły szykowały się na przyjęcie uczniów przez całe wakacje. Przeprowadzone w ponad 200 placówkach remonty dobiegają końca, aby rok szkolny mógł rozpocząć się bez zakłóceń.

Dla bezpieczeństwa uczniów

W czasie wakacji przeprowadzono kontrole przy niemal 90 poznańskich szkołach. Sprawdzane było oznakowanie i stan elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tak by wraz z rozpoczęciem roku szkolnego dzieci i młodzież mogła jak najbezpieczniej docierać na lekcje.

Laury dla licealistów

W bieżącym roku szkolnym uczniowie poznańskich szkół ponadpodstawowych mieli wiele okazji, by wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami sportowymi. Na szczególną uwagę zasłużyli podopieczni I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego, II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej, VII Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki, VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza oraz XVI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Charles de Gaulle'a w ZSO nr 2.

Powierzenia dyrektorskie rozdane

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, wręczył akty powierzenia stanowisk 63 dyrektorom poznańskich placówek oświatowych. Uroczystość, w której wziął również udział zastępca prezydenta, Mariusz Wiśniewski, odbyła się w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania.

Nauczyciele mianowani

Ponad 200 pracowników poznańskich szkół zdało egzamin i awansowało na stopień nauczyciela mianowanego. Nominacje wręczali przewodniczący rady miasta, Grzegorz Ganowicz oraz zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski.

Bilety dla uczniów

W taryfie ZTM Poznań jest dostępna specjalna oferta dla uczniów szkół podstawowych - bilet w cenie 60 zł na całą sieć ważny od 1 października do 30 września następnego roku. Wszystkie bilety okresowe zapisywane są na imiennej karcie PEKA, dlatego rodzice i opiekunowie pierwszoklasistów powinni pamiętać o jej wyrobieniu

Rekrutacja uzupełniająca w Poznaniu

Trwa rekrutacja uzupełniająca. Miniony rok szkolny w Poznaniu ukończyło ponad 5,2 tysiąca ósmoklasistów. Miasto było na to przygotowane: stworzyło dla nich prawie 7,7 tys. miejsc w szkołach ponadpodstawowych - czyli o niemal 2,5 tysiąca więcej od liczby uczniów.

Strona 1 2 379