PISANKA 2021 w Ogrodzie Jordanowskim nr 2

Po rocznej przerwie związanej z pandemią, w Ogrodzie Jordanowskim nr 2 odbył się IX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny na najpiękniejszą PISANKĘ 2021. 

zdjęcie przedstawia zbiór pisanek - grafika artykułu
PISANKA 2021 w Ogrodzie Jordanowskim nr 2

Pielęgnując polskie tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi, Ogród Jordanowski nr 2 w Poznaniu zaprosił dzieci od 5 do 16 lat do twórczej pracy. W konkursie wzięły udział szkoły, placówki pozaszkolne oraz osoby indywidualne z Poznania i okolic, a także z województw lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, lubelskiego, małopolskiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego, śląskiego i dolnośląskiego.

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Wpłynęło ponad 1000 prac. Pisanki wykonano w różnych technikach: malowane, drapane, oklejane, cekinowe, owijane, batikowe, metodą quillingu (technika zaliczana do papieroplastyki), decoupage  (wzory wyklejane serwetkami) oraz własnego pomysłu.

Konkurs został objęty patronatem honorowym przez Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie. Muzeum ufundowało nagrodę specjalną Grand Prix w kategorii - tradycyjna pisanka wielkanocna. Otrzymała ją Zuzanna Gierlińska, która wykonała pisankę malowaną, inspirowaną motywami ludowymi.

Malowanie i ozdabianie jaj to tradycja, która łączy pokolenia. Jajko wielkanocne symbolizuje budzące się życie, zapewnia szczęście, powodzenie i bezpieczeństwo. Tegoroczny tak liczny udział w konkursie przybliżył nas do świąt i dał nadzieje na lepsze jutro.

sieci społecznościowe