Ambasador Francji w Poznaniu

Frédéric Billet, ambasador Francji, odwiedził stolicę Wielkopolski. W urzędzie miasta przyjął go Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Dyplomata pełni swoją misję w Polsce od października
Dyplomata pełni swoją misję w Polsce od października

To pierwsza wizyta ambasadora w poznańskim urzędzie miasta. Dyplomata pełni swoją misję w Polsce od października. Wcześniej pracował we francuskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie był dyrektorem protokołu dyplomatycznego.

- Przyjechałem do Polski dwa miesiące temu, dziękuję za ciepłe przyjęcie - mówił ambasador. - Podobnie jak mój poprzednik chciałbym rozwijać współpracę polsko-francuską. Mamy ku temu doskonałe warunki: Polska i Francja mają dobre gospodarcze relacje, istnieje dialog polityczny, niezbędna jest także współpraca między samorządami. Wiem też, że w Poznaniu w szkołach młodzi ludzie uczą się języka francuskiego - to otwiera pole do współpracy kulturalnej.

W poznańskich podstawówkach i szkołach średnich język francuski ma w planie lekcji ok. 1700 uczniów. Ok. 300 osób studiuje romanistykę na uczelniach wyższych, w Poznaniu uczy się również 7 studentów z Francji.

- Możemy współpracować na wielu poziomach: naukowym, kulturalnym, gospodarczym czy sportowym - podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Firmy z kapitałem francuskim są wyraźnie obecne w Poznaniu. Aktywnie korzystamy też z możliwości rozwijania współpracy, jakie dają nam targi w Cannes. Współdziałając lokalnie mamy możliwość łagodzenia pewnych napięć, które pojawiają się na poziomie polityki rządowej.

Od 1998 roku Poznań ściśle współpracuje z miastem partnerskim Rennes, leżącym w północno - zachodniej Francji, nad rzeką Vilaine. Miasto jest stolicą regionu Bretanii i departamentu Ille-et-Vilaine oraz ważnym węzłem kolejowym i drogowym. Efektem tej współpracy są liczne wydarzenia kulturalne, takie jak Dni Bretanii, Dni Kultury Francuskiej, Festiwal Muzyki Celtyckiej i Festiwal Licealnych Teatrów Francuskojęzycznych, ale również wspólna realizacja programu ECOS - PHARE, dzięki któremu można było wyposażyć dwa newralgiczne poznańskie skrzyżowania w sterowniki ruchu.

AW