Nagroda Wolności dla filmu "Sabaya"

W Kinie Muza trwa 18. edycja Millennium Docs Against Gravity - to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. W tym roku w ramach tego wydarzenia po raz pierwszy przyznano ufundowaną przez Miasto Nagrodę Wolności. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania przekazał ją twórcom filmu "Sabaya".

Na zdjęciu Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, stoi przy mikrofonie, w tle napisy: Poznań, Kino Muza - grafika artykułu
Już po raz drugi w trudnych warunkach pandemii Estrada Poznańska organizuje w Kinie Muza festiwal Millennium Docs Against Gravity

Nagroda Wolności (The City Of Poznań Freedom Award) powstała, by uhonorować film, którego treść stoi na straży wartości szczególnie cenionych w Poznaniu: broni fundamentów wolności i walczy w swoim dokumentalnym przekazie o godność i prawa człowieka. 

Spośród wszystkich obrazów nominowanych do konkursu głównego, trzyosobowe jury (w składzie: Justyna Kopińska - dziennikarka, socjolożka, dr Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu oraz Antoni Komasa-Łazarkiewicz - kompozytor muzyki filmowej) wyłoniło tytuł, którego twórca otrzyma nagrodę o wysokości 3 tys. euro.  Zwyciężył film "Sabaya" w reżyserii Hogira Hirori - opowieść o Jazydkach porwanych przez zwolenników ISIS.

- Przyznając tę nagrodę, pragniemy docenić nie tylko zaangażowanie twórców w losy współczesnego świata, ale również podkreślić na arenie międzynarodowej, że obrona wolności jest ważną częścią tożsamości mieszkańców i mieszkanek Poznania - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Gdy patrzymy na to, co dzieje się teraz na Białorusi czy w Rosji, a wcześniej także w ZSRR czy w nazistowskich Niemczech, to widzimy, jak kruchy jest to dar, jak łatwo go utrać, gdy następuje demontaż mechanizmów zabezpieczających wolność słowa, niezależność mediów czy władzy sądowniczej. Kino, pokazując, w jak wielu krajach ludzie od lat walczą o swobody obywatelskie, motywuje nas do działania - byśmy wobec łamania naszych podstawowych praw nie pozostawali bierni. 

Już po raz drugi w trudnych warunkach pandemii Estrada Poznańska organizuje w Kinie Muza kolejną edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity. To największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce - można na nim zobaczyć najlepsze obrazy z całego globu. Prezentowane są w 7 polskich miastach. To 159 projekcji 58 filmów, połączonych z 23 wydarzeniami towarzyszącymi. 

W tym roku festiwal szczególną uwagę poświęca filmom, które pokazują ludzi aktywnie działających na rzecz ekologii, praw człowieka oraz warunków pracy. Protestują przeciwko niszczeniu planety, jak Greta Thunberg, bohaterka filmu otwarcia festiwalu "Jestem Greta" (reż. Nathan Grossman) albo starają się odnaleźć źródło społecznej nierówności, badając działanie współczesnych olbrzymich korporacji, jak twórcy filmu "Nowa korporacja" (reż. Jennifer Abott, Joel Bakan). Świat młodych aktywistów pokazuje film "Drogie dzieci przyszłości" (reż. Franz Böhm), w którym spotykamy dzieciaki z całego świata walczące o kluczowe dla nich sprawy. W filmie "Odwaga" (reż. Aliaksei Paluyan) podążamy z kolei za grupą artystów z białoruskiego teatru, którzy po wyborach występują przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki.

AW

sieci społecznościowe