Poznań z nagrodą Smart City!

Miasto Poznań zostało laureatem Konkursu Smart City. Kapituła wyróżniła stolicę Wielkopolski za realizację idei inteligentnego miasta, wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań oraz skuteczne zarządzanie zasobami i strategią rozwoju na rzecz poprawy życia mieszkańców w zakresie transportu, infrastruktury, energetyki, gospodarki przestrzennej oraz środowiska.

Poznań zwyciężył w kategorii "Smart City powyżej 500 tys. Mieszkańców 2019". - grafika artykułu
Poznań zwyciężył w kategorii "Smart City powyżej 500 tys. Mieszkańców 2019".

Co roku nagrody w konkursie wręczane są podczas gali Smart City Forum, czyli cyklicznej konferencji na temat rozwoju inteligentnych miast w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy biznesu i administracji zarówno centralnej, jak i lokalnej, w kwestii realizacji inwestycji, ich finansowania oraz wykorzystania nowoczesnych technologii. Obecnie jednak ze względu na epidemię koronawirusa te prestiżowe wyróżnienia rozdane zostały online. 

- Opracowując w 2019 roku model Smart City Poznań chcieliśmy przede wszystkim, żeby nasze miasto stawało się coraz bardziej bezpiecznym i wygodnym miejscem zamieszkania, pracy, nauki czy wypoczynku. Bardzo się cieszę, że nasze działania w tym zakresie zostały zauważone, czego dowodem jest nagroda w superciężkiej kategorii "Smart City powyżej 500 tys. Mieszkańców 2019" - powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Poznań - miasto inteligentne

- Zależy nam, żeby Smart City Poznań był miejscem przyjaznym dla wszystkich. Staramy się tworzyć nowoczesne, atrakcyjne i ekologiczne miasto, m.in. prowadząc działania prośrodowiskowe. Dbamy też o transport publiczny i konsekwentnie stawiamy na jego rozwój i modernizację taboru, co wpisuje się w działania ograniczające emisję CO2 do atmosfery -  mówi Michał Łakomski, pełnomocnik prezydenta ds. Smart City.  

Poznań dysponuje obecnie 21 nowoczesnymi i przyjaznymi środowisku autobusami elektrycznymi, kursującymi po liniach, których przystanki końcowe są wyposażone w pantografy ładujące. Ale na tym nie koniec. Miasto otrzymało także dofinansowanie na zakup kolejnych 37 pojazdów.

O jakość powietrza w mieście dbają drony. Ich zastosowanie do monitoringu powietrza jest częścią projektu "Skończmy ze smogiem w Poznaniu", który zwyciężył w ostatniej edycji budżetu obywatelskiego. Dzięki dronom udało się dokonać analizy obszaru, na którym znajduje się 22 556 budynków. 

Poznań w ostatnich latach realizuje również program Kawka BIS, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powstających na skutek spalania paliw stałych. Poznaniacy mogą starać się o dofinansowanie do likwidacji pieców i kotłów oraz zastępowanie ich ciepłem systemowym, ogrzewaniem gazowym, elektrycznym, instalacjami fotowoltaicznymi i kolektorami słonecznymi. Miasto przeznaczyło dotychczas 14 mln na realizację tego programu. Akcja "Trzymaj ciepło", czyli bezpłatne badania termowizyjne budynków, wspiera Kawkę BIS. W trakcie 10 sezonów przebadano 5 tys. budynków jednorodzinnych i 200 kamienic. 

W Poznaniu optymalizowane są też dostawy ciepła do miejskich obiektów użyteczności publicznej, pilotaż prowadzony jest w 6 poznańskich szkołach. Miasto troszczy się również o pszczoły otwierając miejskie pasieki. 

Smart City Forum

Tegoroczna odsłona wydarzenia (15-16 czerwca) odbywa się pod hasłem "Kongres w wersji ONLINE. Smart City w czasie pandemii" i w całości jest prowadzona zdalnie.  Przez dwa dni eksperci związani z tematyką smart city rozmawiają o implementacji rozwiązań stosowanych w miastach na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań smart city w czasie kryzysu. Trwająca edycja to okazja do debat na temat wyzwań stojących przed ideami takimi jak: europejska wizja miast przyszłości, edukacja obywatelska, konkurencyjność gospodarcza czy zrównoważony rozwój. 

Pierwszy dzień wydarzenia zwieńczyło wyłonienie laureatów Konkursu Smart City. W trakcie drugiego dnia odbędzie się sesja rozmów tematycznych, która umożliwia pogłębioną dyskusję na bieżące tematy dotyczące rozwoju inteligentnych miast. 

JZ

sieci społecznościowe