Prezydent z wizytą na Ukrainie

Wymiana dobrych praktyk i omówienie dalszej współpracy z wieloletnim partnerem stolicy Wielkopolski Charkowem - to główne cele wizyty prezydenta Poznania na Ukrainie. Jacek Jaśkowiak wziął także udział w obchodach Dnia Charkowa oraz Święta Niepodległości.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania przemawia do osób zgromadzonych podczas obchodów Dni Charkowa. - grafika artykułu
Prezydent z wizytą na Ukrainie.

Podczas zorganizowanej przez władze Charkowa konferencji "Najlepsze praktyki implementacji dużych projektów infrastrukturalnych w miastach partnerskich" prezydent Poznania zaprezentował projekty modernizacji głównych węzłów komunikacyjnych, budowy trasy tramwajowej na Naramowice czy wykonanej już budowy spalarni śmieci. Swoim doświadczeniem podzielili się także m.in. przedstawiciele miast: Tbilisi (Gruzja), Erywaniu (Armenia), Rishon LeZion (Izrael) oraz Maribor (Słowenia).

- Każda wizyta u naszych zagranicznych partnerów jest okazją do wymiany dobrych praktyk i dzielenia się wiedzą, która sprzyja rozwojowi samorządów. Dziękuję władzom Charkowa za tak owocne dyskusje. Wspólnie z merem Ihorem Terechowem omówiliśmy możliwości pozyskiwania inwestycji oraz dalszą współpracę między miastami. Zaplanowaliśmy także odwiedziny przedstawicieli Miasta Charkowa w stolicy Wielkopolski - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

W ramach pobytu na Ukrainie delegacja Miasta Poznania wzięła udział w Dniach Charkowa, które przypadają 23 sierpnia. Rozpoczęto je od odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej zmarłemu w zeszłym roku merowi miasta Hennadijowi Kernesu. Delegacja odwiedziła również pomnik wiecznej chwały i złożyła kwiaty w hołdzie żołnierzom walczącym w II wojnie światowej. 

Obchody Dni Charkowa umożliwiły gospodarzom nie tylko wymianę doświadczeń z partnerami, ale także prezentację potencjału Charkowa i projektów zrealizowanych przez miasto w ciągu ostatnich lat. Jednym z przykładów jest modernizacja zoo, które po 5 latach znowu otworzyło swoje drzwi dla odwiedzających. 

Charków to miasto w północno-wschodniej części kraju, usytuowane blisko największych centrów przemysłowych Ukrainy i Rosji. Od 1991 roku jest miastem niepodległej Ukrainy i jednym z jej głównych ośrodków przemysłowych, handlowych, naukowych i kulturalnych. Stanowi także ważny węzeł komunikacyjny. Rozwija się tu przemysł chemiczny i farmaceutyczny. W Charkowie znajduje się największe regionalne centrum Ukraińskiej Akademii Nauk.

Poznań i Charków podpisały umowę o partnerstwie 24 września 1998 roku, choć współpraca obu miast sięga jeszcze lat 70. Obecnie dotyczy gospodarki komunalnej, międzynarodowych targów, zdrowia i opieki społecznej, edukacji, kultury oraz sportu. 

Poznań jest partnerem 15 miast w Europie, Azji i Ameryce. Za rozwój współpracy partnerskiej stolica Wielkopolski została wyróżniona przez Radę Europy Honorową Flagą Europy.

sieci społecznościowe