Spotkanie z ambasador Azerbejdżanu

Nargiz Gurbanova, ambasador Azerbejdżanu, odwiedziła stolicę Wielkopolski. W urzędzie przy placu Kolegiackim przyjęli ją Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.

Na zdjęciu prezydent Poznania podający dłoń ambasador, w tle dwie osoby, w tym przewodniczący rady miasta - grafika artykułu
Ambasador Azerbejdżanu odwiedziła Poznań

To nie pierwsza wizyta ambasador w Poznaniu - wcześniej gościła tu w lipcu 2022 roku. Zanim została powołana na to stanowisko, była ambasadorem Azerbejdżanu w Bułgarii, wcześniej pracowała także w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Azerbejdżanu. Była również zastępcą szefa misji ambasady Azerbejdżanu w Stanach Zjednoczonych.

Podczas spotkania rozmawiano o tradycjach polskich, które ciągle są żywe w części tego kraju, a także o możliwościach nawiązania współpracy między Poznaniem a miastami Azerbejdżanu.

- Poznań ma wiele do zaoferowania - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - Niedawno gościliśmy naukowców, polityków i ludzi biznesu z całego świata podczas międzynarodowego kongresu Impact'24. Zapraszam przedstawicieli Azerbejdżanu do wzięcia udziału w jego kolejnej edycji w naszym mieście.

Dzień wizyty ambasador w urzędzie miasta to równocześnie dzień Święta Narodowego Azerbejdżanu - rocznica Proklamowania Republiki.

- Cieszę się, że mogę gościć w Poznaniu w tym tak ważnym dla mnie dniu - mówiła ambasador. - W przeszłości historia naszych krajów przenikała się wielokrotnie, a dziedzictwo polskich architektów jest wciąż widoczne w Baku. Mam nadzieję, że czeka nas owocna współpraca.

W listopadzie w Baku, stolicy Azerbejdżanu i jego największym mieście, odbędzie się Szczyt Klimatyczny - COP 29. To międzynarodowa konferencja organizowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych, której celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Biorą w niej udział wysocy przedstawiciele ONZ i Unii Europejskiej, ambasadorzy i politycy, a także naukowcy i przedsiębiorcy. Ambasador Azerbejdżanu zaprosiła do udziału w niej także prezydenta Poznania i przewodniczącego rady miasta.

W październiku 2023 r. polska delegacja wzięła udział w kongresie astronautycznym w Baku, podczas którego promowała polską kandydaturę jako gospodarza Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w 2026 roku.

AW