Wyposażenie roweru

Światła z przodu i z tyłu, spawne hamulce, dzwonek - czy to wystarczy? Jadąc rowerem musimy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników tras. Czasem, w codziennym pośpiechu zapominamy, jak powinien być wyposażony nasz dwukołowy pojazd. Zatem przypominamy, co zgodnie z prawem jest obowiązkowym wyposażeniem roweru.

Grafika roweru z wyszczególnieniem obowiązkowego wypoosażenia, czyli świateł pozycyjnych i odblaskowych, hamulca i dzwonka. - grafika artykułu
Obowiązkowe wyposażenie roweru/ fot. Policja

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym - pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Światła, hamulce i dzwonek

Z przodu roweru musimy mieć zamontowane co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające), a z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

Niby oczywistość, ale warto, co jakiś czas sprawdzić i przeczyścić hamulce w rowerze. Co najmniej jeden skutecznie działający hamulec jest obowiązkowy. A oprócz tego rower powinien być wyposażony w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Odblaski na oponach i pedałach

Dodatkowo rower może być wyposażany z przodu - w światło odblaskowe barwy białej, na kołach w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło), a na pedałach - w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej. Wygodnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie roweru w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Samo wyposażenie roweru w wymagane światła jeszcze nie wystarczy, musimy pamiętać, żeby je włączać. Zgodnie z prawem rowerzysta od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru. Ponadto musi zachować szczególną ostrożność, jak również włączyć światła, w które rower jest wyposażony (z przodu i z tyłu) w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, deszcz, itp.).

Podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru, były zdemontowane, natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe.

Kask rowerowy

Prawo ruchu drogowego nie nakłada na rowerzystów obowiązku jeżdżenia w kasku rowerowym. Choć nie jest to obowiązkowe wyposażenie rowerzysty, warto je mieć na sobie podczas jazdy. Kask pochłania do 70% uderzenia. W wielu przypadkach to wystarczy by ocalić zdrowie i życie.

AL