3 czerwca - Światowy Dzień Roweru

To właśnie dziś obchodzimy Światowy Dzień Roweru! Święto zostało ustanowione 5 lat temu dzięki rezolucji ONZ. Mało kto jednak wie, że za międzynarodowym świętem miłośników dwóch kółek stoi osoba związanego z Poznaniem naukowca i sportowca.

Jest już nowa Mapa Rowerowa!

Tegoroczne wydanie Mapy Rowerowej Poznania jest już dostępne. Pomoże ono zaplanować weekendową wycieczkę, znaleźć optymalną trasę przejazdu przez miasto czy też odkryć w nim nowe miejsca, do których można dotrzeć jednośladem.

Początek zmagań o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2023

Już dziś rozpoczyna się trzecia edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Rowerzyści z Poznania mają okazję zmierzyć się z uczestnikami z innych miast. W poprzedniej edycji udział wzięło 1073 poznanianek i poznaniaków, którzy przejechali blisko 300 tysięcy kilometrów. Na całym świecie w akcji aktywnie uczestniczyło ponad 48 tysięcy rowerzystów.

Zbliża się IX. Retroweriada

Już w najbliższym tygodniu odbędzie się kolejna edycja Retroweriady, czyli zlotu młośników retro-jednośladów. Pasjonaci zabytkowych rowerów spotkają się nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Poznań wysoko w rankingu Badania Klimatu Rowerowego

Poznań po raz kolejny znalazł się w gronie liderów Rankingu Miast i Gmin Przyjaznych Rowerzystom. Mówią o tym wyniki Badania Klimatu Rowerowego, prowadzonego od października 2022 roku. Tym razem osiągneliśmy lepszy wynik, niż podczas poprzedniej edycji badania.

Rowerowa Stolica Polski 2023

Już 1 czerwca po raz trzeci rowerzyści z Poznania będą rywalizować z uczestnikami z innych miast o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. W poprzedniej edycji udział wzięło 1073 poznanianek i poznaniaków, którzy przejechali blisko 300 tysięcy kilometrów. Na całym świecie w akcji aktywnie uczestniczyło ponad 48 tysięcy rowerzystów.

Nowy łącznik Wartostrady

Popularna wśród pieszych i rowerzystów Wartostrada zostanie uzupełniona o nowy fragment. Będzie to łącznik przy moście Bolesława Chrobrego. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy

19 maja obchodzimy Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy! To święto jest dobrą okazją do przypomnienia o korzyściach, jakie może przynieść wybór roweru zamiast samochodu jako środka transportu.

Zbliża się otwarcie kładki w Owińskach

Jeszcze w te wakacje będzie można korzystać z nowo budowanej kładki pieszo-rowerowej nad Wartą. Połączy ona Owińska z Poznaniem na wysokości Radojewa, w miejscu gdzie istniała historyczna przeprawa promowa. Ułatwi ona dojazd lub dojście do atrakcyjnych terenów puszczy Zielonki. 

(Za)bieganie 3.0

Jazda na rowerze, wrotkach, rolkach, bieg, marszobieg czy nordic walking - podczas tegorocznej edycji (Za)biegania każdy znajdzie najlepszą dla siebie aktywność fizyczną. Już 17 maja będzie można spróbować swoich sił na dystansie min. 5 km. 

Konkurs na rower z drewna!

Właśnie rozpoczęła się kolejna edycja konkursu na najlepszy rower wykonany z drewna. Już za niedługo jury wyłoni osoby o nieprzeciętnym talencie konstruktorskim.

Nowa droga rowerowa na Grunwaldzie

Rozpoczęła się budowa przejazdu rowerowego, który połączy ul. Pogodną i Chociszewskiego. To jeden z elementów projektu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego pn. "Rowerem przez Grunwald na os. Kopernika".

Rowery elektryczne Bolt wracają na ulice Poznania

Wraz z początkiem wiosennej pogody, na poznańskich ulicach pojawią się rowery elektryczne Bolt. Od soboty dla mieszkańców Poznania dostępnych będzie kilkaset zielonych jednośladów. Od połowy września ubiegłego roku Poznaniacy pokonali na rowerach elektrycznych Bolt ponad 20 tys km. 

Nowa droga rowerowa na Strzeszynie

Wielkimi krokami zbliża się koniec budowy nowej drogi rowerowej na ul. Literackiej. Jej powstanie wiąże się z projektem, który zwyciężył w Poznańskim Budżecie Obywatelskim.

Rowery na licytacji za niewielką cenę

256 rowerów miejskich 3G trafiło na licytację, w której każdy może wziąć udział. Cena wywoławcza zaczyna się od 61,50 zł. To już ostatnia partia miejskich bicykli, z których zdecydowana większość trafiła m.in. do jednostek miejskich, szkół i placówek oświatowych.

Nowa droga rowerowa na Starym Mieście

Poznań zyska kolejny odcinek infrastruktury rowerowej. Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg, który wyłoni wykonawcę drogi rowerowej po północnej stronie jezdni ulic Estkowskiego, Małe Garbary, Wolnica i Solnej, do skrzyżowania z ul. Działową.

Badanie Klimatu Rowerowego na finiszu

Jeszcze dwa tygodnie, do 28 lutego, będzie trwało Badanie Klimatu Rowerowego. Może w nim wziąć udział każdy mieszkaniec danego miasta lub gminy - bez względu na to, czy korzysta z roweru często, czy tylko sporadycznie. 

Rowerowe podsumowanie 2022 roku

Poznańska sieć tras rowerowych systematycznie się rozrasta i zachęca do korzystania z jednośladów w codziennych dojazdach do pracy czy szkoły. Rowerzyści w Poznaniu mają do dyspozycji prawie 400 kilometrów dróg. 

Strona 1 2 22