Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i zdjęcie artysty.

Enter Enea Festival - Jan Garbarek Group feat. Trilok Gurtu

01.10.2024
20:00

Jan Garbarek - norweski saksofonista i kompozytor polskiego pochodzenia urodzony w 1947 roku. Garbarek należy dziś do ścisłej czołówki najważniejszych artystów jazzowych świata, którego muzyka dawno przekroczyła granice jednego kraju, a nawet kontynentu, stając się ogólnoludzką wartością świata kultury. Naukę gry na saksofonie podjął w wieku 14 lat zainspirowany muzyką Johna Coltrane'a, w 1962 roku wygrał konkurs dla młodych muzyków co doprowadziło do pierwszych koncertów i współpracy z amerykańskim kompozytorem, aranżerem i pianistą George Russellem. We wczesnych latach 70-tych Jan Garbarek podpisał kontrakt z ECM Records, z którą to wytwórnia płytową pozostaje związany po dziś dzień. W 1974 roku wraz z amerykańskim pianistą Keithem Jarrettem powołuje do życia jeden z najsłynniejszych kwartetów jazzowych, równocześnie nagrywa niezliczona ilość płyt w bardzo różnorodnych składach i stylistykach, od jazzu poprzez formy etno-folkowe po muzykę ilustracyjną i klasyczną. Koncertuje i nagrywa z wieloma znakomitymi muzykami, między innymi z gitarzystami: Terje Rypdalem, Billem Frisellem, Billem Connorsem, Egbertem Gismontim, Ralphem Townerem i Johnem Mclaughlinem; skrzypkiem L. Shankarem; trębaczem: Tomaszem Stańko; perkusistami: Edwardem Vesalą, Jonem Christensenem, Zakirem Hussainem, Trilokiem Gurtu, Peterem Erskinem i Manu Katche; basistami: Miroslavem Vitousem, Eberchardem Weberem, Gary Peacockiem, Palle Danielssonem i Charlie Hadenem; pianistami Bobo Stensonem, Artem Lande i Keithem Jarrettem; zespołem wokalnym The Hilliard Ensemble, muzykami etno-folkowymi z Pakistanu i Indii oraz z wielkimi orkiestrami symfonicznymi. Jego charakterystyczny, lodowaty ton oraz technika gry na saksofonie w znaczący sposób wywarła wpływ na całe pokolenia muzyków w Norwegii i na świecie.

Enter Enea Festival to wyjątkowe wydarzenie, którego dyrektorem artystycznym od pierwszej edycji jest Leszek Możdżer. Festiwal  odbywa się  w pięknym plenerze Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu, na terenie ośrodka i Restauracji Oaza oraz Poznań Visual Park. Łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej z ekskluzywnością wynikającą z kameralnej jak na festiwal pod gwiazdami ilości widzów i przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń. Na scenie Enter Enea Festival wystąpili m.in. Cécile McLorin Salvant, Dhafer Youssef, Jan Ptaszyn Wróblewski, Verneri Pohjola, Chassol, Michał Urbaniak, Mitch & Mitch, Yoyo Mayer, czy Iva Bittova. 

Liczne z projektów, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, zwieńczonymi premierami i ekskluzywnymi wykonaniami nowego materiału miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie.  Przykładami mogą być: album "Polska" w wykonaniu Trio Możdżer-Danielsson-Fresco, prapremiera albumu "Composites" Leszka Możdżera i Warszawskiej Opery Kameralnej, którego trasa koncertowa uznana została za koncert roku w plebiscycie Jazz Forum; czy współpraca Leszka Możdżera i Adama Bałdycha, którzy  promują właśnie album "Passacaglia" nagrany w duecie we współpracy z wytwórnią ACT. 

Organizatorem Enter Enea Festival i koncertów pod jego egidą organizowanych w Sali Ziemi w Poznaniu jest Fundacja "Europejskie Forum Sztuki". Jesienią, w ramach cyklu "Enter Enea prezentuje"  w Poznaniu wystąpi również Branford Marsalis.

Bilety w cenach nominalnych* 129, 159, 199, 239 i 289 zł (w zależności od miejsca).
_____
*bileterie mogą do ceny nominalnej doliczać prowizję.

Kup bezpośrednio: