Gran Fondo Poznań - zmiany w organizacji ruchu

W niedzielę, 12 września, ścigać się będą kolarze szosowi. W związku z zawodami, mieszkańców Poznania oraz okolicznych gmin czekają zmiany w organizacji ruchu.

Gran Fondo Series - grafika artykułu
Gran Fondo Series

Gran Fondo Poznań to zawody dla wszystkich pasjonatów kolarstwa. W programie są wyścigi dla dzieci już od 5 lat - Gran Fondo Kids. Swoją rywalizację będą też miały całe rodziny lub zawodnicy, którzy przejażdżki na rowerze traktują jako formę aktywnego spędzania czasu. Dla nich przygotowano dystans Family Fondo (30 km). Dla amatorów, którzy cenią sobie rywalizację i chcą poczuć się jak w profesjonalnym peletonie, do wyboru są dystanse: Gran Fondo (113 km) lub Medio Fondo (67 km).

W związku z niedzielną rywalizacją uczestników wyścigu kolarskiego, w Poznaniu oraz w okolicznych gminach przez które przebiega trasa, wprowadzone zostaną czasowe zmiany w organizacji ruchu. Start kolarzy rywalizujących na najdłuższym dystansie Gran Fondo, został wyznaczony na godz. 8:00 spod Stadionu Miejskiego przy ul. Bułgarskiej. Kolarze przejadą ulicami Poznania, a na swojej trasie będą też mijać gminy: Tarnowo Podgórne, Duszniki, Lwówek, Kuślin oraz Dopiewo.

Już w sobotę, 11 września wyłączona zostanie południowa jezdnia ul. Ptasiej na odcinku od Wałbrzyskiej do Grunwaldzkiej. W niedzielę, 12 września we wczesnych godzinach porannych zamknięty zostanie także fragment ul. Bułgarskiej od ul. Ptasiej do ul. Rumuńskiej. W tym czasie ruch w obydwu kierunkach będzie się odbywał wschodnią jezdnią ul. Bułgarskiej.

Organizacja ruchu w Poznaniu

W związku z imprezą w godz. 7:00 - 14:00 na terenie Poznania wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu.mW godz. 7:00 - 10:00 czasowo wyłączona z ruchu będzie zachodnia nitka ulicy Bułgarskiej w kierunku Górczyna na odcinku od Bukowskiej do Grunwaldzkiej. W tym czasie ruch w obydwu kierunkach będzie się odbywał po wschodniej jezdni ulicy Bułgarskiej. Śluzy dla ruchu poprzecznego zostały wyznaczone na ulicy Marcelińskiej i Łubieńskiej. W godz. 7:00 - 10:00 wyłączona z ruchu zostanie także południowa nitka ulicy Bukowskiej w kierunku centrum na odcinku od ronda ul. ul. Batorowska/Bukowska do skrzyżowania z ul. Bułgarską. Dla ruchu poprzecznego dostępne będą śluzy na skrzyżowaniach ulicy Bukowskiej z ul. ul. Leśnych Skrzatów, Kolorową, Złotowską, Sławińską oraz na rondzie Złotowska/Skórzewska/Rynkowa.

W tym czasie dojazd do Lotniska Ławica z centrum Poznania będzie odbywał się normalnie ulicą Bukowską. Natomiast podróżującym od strony drogi ekspresowej S11 zaleca się zjazd na węźle Poznań - Swadzim w DK 92 i dalej ul. ul. Jana Henryka Dąbrowskiego i Polską do Bukowskiej.

Utrudnienie będą występowały także na ul. Złotowskiej od ronda Malwowa/Skórzewska/Złotowska/Poznańska do ul. Owczej. Z ruchu kołowego wyłączone zostaną także ul. ul. Owcza i Cmentarna oraz północna nitka ul. Grunwaldzkiej na odcinku od ul. Cmentarnej do ul. Bułgarskiej. Dla ruchu poprzecznego ustanowiona została śluza na Rondzie Skubiszewskiego.

Zmiany w transporcie publicznym

W związku z zawodami linia tramwajowa nr 15 od około godz. 9:00 do około godz. 14:00 wydłużona zostanie z ul. Budziszyńskiej do Junikowa (pozostałe linie tramwajowe kursować będą bez zmian).

Od godz. 5:00 do około godz. 15:00 zmianie ulegną trasy linii autobusowych:

Linia nr 145: DWORZEC ZACHODNI -... - Marcelińska - Grochowska - Grunwaldzka - Jugosłowiańska -... - KACZA od pierwszych kursów do ok. 14:30, w kierunku przeciwnym bez zmian;

Linia nr 148: RONDO KAPONIERA -... - Bukowska - Grochowska - Marcelińska -... - ŁAWICA w obu kierunkach od pierwszych kursów do około 9:45. Uwaga! Do około godz. 13:40 linia wzmocnienia dodatkowymi kursami.

Linia nr 159: PORT LOTNICZY ŁAWICA - Bukowska - Perzycka - Brzechwy - Strzegomska - Marcelińska - Grochowska - Bukowska - Zeylanda - Dworcowa - POZNAŃ GŁÓWNY, od pierwszych kursów do około 9:45, w kierunku przeciwnym bez zmian.

Linia nr 163: GARBARY PKM -... - Grochowska - Grunwaldzka - Jugosłowiańska -... - GÓRCZYN PKM, od pierwszych kursów do około 14:30, w kierunku przeciwnym bez zmian;

Linia nr 177: do około 13:40 linia zawieszona;

Linia nr 191: OS. SOBIESKIEGO -... - Szpitalna - Grochowska - Grunwaldzka - Jugosłowiańska -... - OS. KOPERNIKA, od pierwszych kursów do około 14:30, w kierunku przeciwnym bez zmian;

Linia nr 193: OS. SOBIESKIEGO -... - Szpitalna - Grochowska - Grunwaldzka - Jugosłowiańska - Os. Kopernika - Promienista -... - GÓRCZYN PKM od pierwszych kursów do około 14:30, w przeciwnym kierunku bez zmian;

Linia nr 727: JUNIKOWO - Plewiska - Plewiska/Stacja Energetyczna - droga serwisowa wzdłuż S11 - Dąbrówka - PALĘDZIE/ DWORZEC KOLEJOWY od pierwszych kursów do około 13:40 w obu kierunkach

Linia nr 729: JUNIKOWO - Plewiska - Plewiska/Stacja Energetyczna - droga serwisowa wzdłuż S11 - Dąbrówka -... - DOPIEWO/DWORZEC KOLEJOWY (- LISÓWKI/DPS) od pierwszych kursów do około 13:40 w obu kierunkach;

Linia nr 802: OGRODY -... - Przeźmierowo wjazd kieszeniowy: nawrót jak 889 przez Łanową, Ogrodową, Kościelną - Rynkowa - Szamotulska - Rolna - Poznańska -... - TARNOWO PODGÓRNE/CENTRUM od pierwszych kursów do około 10:15 w obu kierunkach;

Linia nr 803: bez zmiany trasy

Linia nr 804: trasa skrócona OGRODY -... - PRZEŹMIEROWO/KOŚCIELNA od pierwszych kursów do około 10:15 w obu kierunkach;

Linia nr 811: trasa skrócona OGRODY -... - RUMIANEK/ŚWIETLICA od pierwszych kursów do około 10:35 w obu kierunkach;

Linia nr 812: trasa skrócona OGRODY -... - TARNOWO PODGÓRNE/OSTATNIA od pierwszych kursów do około 10:45 w obu kierunkach;

Linia nr 821: bez zmiany trasy.

Wszystkie autobusy na trasach objazdów będą zatrzymywać się na funkcjonujących obecnie przystankach linii autobusowych dziennych i nocnych.

Zmiany na terenie powiatu poznańskiego

W godz. 7:00 - 10:30 na terenie Gminy Tarnowo Podgórne z ruchu wyłączone zostaną ulice Batorowska od ronda Bukowska/Batorowska do ul. Batorego oraz ulica Batorego na odcinku od Batorowskiej do Zakrzewskiej, a także ulica Zakrzewska na odcinku od ul. Batorego do ronda z DW 307.

W dalszej części Gminy Tarnowo - Podgórne trasa została poprowadzona przez miejscowości Lusowo (ul. ul. Nowa, Poznańska, Lipowa, Ogrodowa), Jankowice (ul. ul. Grabowa, Jankowicka, Wiśniowa, Ogrodowa) i Ceradz Kościelny (ul. Powstańców Wielkopolskich).

W Gminie Buk trasa wyścigu przebiega przez miejscowość Niepruszewo (od ul. Leśniej) i dalej DW 307 przez miejscowości Drwęsa oraz Sierosław do ronda Zakrzewska/Gajowa oraz przez Zakrzewo w Gminie Dopiewo (ul. ul. Gajowa, Długa) do ronda Długa/Leśna. W dalszej części trasa została poprowadzona ul. Poznańską przez Skórzewo do ronda Malwowa/Skórzewska/Złotowska/Poznańska. W tych miejscowościach utrudnienia będą występowały maksymalnie do godz. 14:00.

Dodatkowo wystąpią utrudnienia w powiatach Szamotulskim i Nowotomyskim. Więcej informacji na stronie organizatorów

Załączniki

sieci społecznościowe