Super League Triathlon Poznań - za nami widowiskowy weekend

29 czerwca - 1 lipca poznańską Maltę opanowało triathlonowe szaleństwo! Tysiące zawodników i kibiców wzięło udział w Festiwalu Triathlonu Super League Triathlon Poznań. Wśród nich byli czołowi triathloniści z całego świata, którzy w widowiskowym stylu rywalizowali ze sobą o możliwość startu w prestiżowym Cyklu Mistrzowskim SLT. Złoty Bilet udało się wywalczyć Marii Cześnik, która będzie reprezentowała Polskę w triathlonowej "Lidze Mistrzów". Oprócz zmagań zawodników PRO w ramach imprezy rozegrane zostały starty amatorów na trzech dystansach indywidualnych, a pełen wrażeń weekend zwieńczył start sztafet na dystansie 56,5 km

Super League Triathlon Poznań fot. Maratomania.pl - grafika artykułu
Super League Triathlon Poznań fot. Maratomania.pl

W sobotę na dystansie 112,99 km tryumfował Paweł Skuza, natomiast w niedzielę zmagania na dystansie 28,25 km zwyciężył Jakub Kubiński, a na dystansie 56,5 km najlepszy okazał się Sylwester Swat. Rywalizację drużynową wygrał zespół Wszystkoobieganiu.pl w składzie Daniel Osik, Artur Adamczak i Przemysław Walewski.

Nowatorskie formuły Super League Triathlon zapewniły wspaniałe widowisko wszystkim kibicom. W piątkowym, emocjonującym wyścigu przebiegającego w formule Triple Mix wśród mężczyzn tryumfował Andreas Schilling. W wyścigu kobiet zwyciężyła faworytka, Emma Jeffcoat z Australii, natomiast reprezentantka Polski, Maria Cześnik, zajęła trzecią lokatę. Drugi dzień Super League Triathlon Poznań dostarczył fanom kolejną dawkę niezapomnianych emocji. W widowiskowej rywalizacji zawodników kategorii PRO w formule Enduro walka trwała do ostatnich metrów, a ostatecznie Andreas Schilling o jedną sekundę wyprzedził Tylera Mislavchuka. Wśród kobiet stawkę zdominowała bezkonkurencyjna Australijka Emma Jeffcoat, a reprezentantka Polski, Maria Cześnik, zajęła czwartą lokatę, czym zapewniła sobie miejsce w Cyklu Mistrzowskim Super League Triathlon.

- To było fantastyczne święto sportu i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że pierwsze w historii zawody kwalifikacyjne cyklu SLT rozegrane zostały w Polsce. Mogliśmy podziwiać niesamowitą walkę o miejsce w cyklu mistrzowskim - mówił Michael D'hulst, dyrektor Super League Holding. - Pragnę podziękować wszystkim sportowcom, a także mieszkańcom i władzom Poznania, którzy przyjęli nas w fantastyczny sposób, potwierdzając słynną polską gościnność - dodał.

W sobotę 30 czerwca rozegrane zostały również zawody amatorów na dystansie 112,99 km. Na "połówce" najlepszy okazał się Paweł Skuza, z czasem 4:18:02, a wśród Pań zwyciężyła Magdalena Biskupska (4:41:41). Niedzielę nad poznańską Maltą inaugurował wyścig na dystansie 28,5 km, w którym tryumfował Jakub Kubiński z czasem 59:39, a także Agnieszka Gadomska 01:07:58. Następnie rozegrana została rywalizacja na dystansie 56,5 km, w których na najwyższym stopniu podium stanęli Sylwester Szwat (01:55:58) oraz Urszula Kafarska (02:18:18). Imprezę zamknęły wyścigi sztafet na popularnej "ćwiartce", w których zwyciężyła drużyna Wszystkoobieganiu.pl w składzie Daniel Osik, Artur Adamczak i Przemysław Walewski z czasem 01:54:28.

Triathlonowy weekend, oprócz sportowych wrażeń, dostarczył również wielu wyjątkowych i niezapomnianych momentów. W niedzielę zmagania na dystansie 56,5 km rozpoczęła Złota Fala kobiet, która była symbolicznym zwieńczeniem projektu "Kobiety na wagę złota nakręca LIV". W piątek miał miejsce bieg Semilac Women Run, w którym zwyciężyła Hanna Kotwica z czasem 22:49. Najistotniejszym aspektem biegu był jednak fakt, że część pieniędzy z każdego pakietu startowego została przeznaczona na warsztaty wspierające aktywizację zawodową kobiet w Polsce. Oprócz tego kibice w Poznaniu mogli być świadkami wielu poruszających momentów, jak np. oświadczyny na trasie triathlonu, czy też start fizjoterapeuty Łukasza Malaczewskiego i jego niepełnosprawnego podopiecznego, 12-letniego Jasia Kmiecia na dystansie 112,99 km.

Współorganizatorem i patronem honorowym wydarzenia jest Miasto Poznań. Sponsorami imprezy są firmy Ciech, Veolia, Itaka, Firma Karlik, Diamant, Cisowianka,, Aquaspeed oraz Powerade. Więcej informacji na stronie www.superleaguepoznan.com.