Tablica pamiątkowa w parku Thomasa Woodrowa Wilsona

Poznań był pierwszym miastem w Polsce, które upamiętniło Woodrowa Wilsona za jego poparcie dla niepodległego Państwa Polskiego. 4 lipca 1926 roku w amerykański Dzień Niepodległości, Thomas Woodrow Wilson został patronem Parku, w którym stanęła pamiątkowa tablica.

"W stulecie odzyskania niepodległości Stanó Zjednoczonych Ameryki nazwało wdzięczne Miasto Poznań ogród botaniczny Parkiem imienia Wielkiego Prezydenta Woodrowa Wilsona". - grafika artykułu
Tablica pamiątkowa.

Woodrow Wilson sprawował urząd prezydenta USA w latach 1913-1921. Znaczna część jego prezydentury przypadła na okres I wojny światowej. Był on autorem programu pokojowego, który nosił nazwę 14 punktów Wilsona. Wśród nich był punkt, który mówił wprost o wskrzeszeniu niepodległego Państwa Polskiego z dostępem do morza.

Ogłoszony w dwudziestoleciu międzywojennym konkurs na pomnik wygrała rzeźba Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej, ale ostatecznie to nie jej praca stanęła w parku. Ustawiono tu rzeźbę amerykańskiego artysty Gutzona Borgluma, którą sfinansował Jan Ignacy Paderewski. Po wybuchu wojny zarówno rzeźba, jak i tablica pamiątkowa zostały zniszczone. Po wojnie park zyskał imię polskiego socjalisty Marcina Kasprzaka. Dopiero po roku 1989 było możliwe powrócenie do pierwotnej nazwy i przywrócenie pamięci. Wtedy też odnaleziono rzeźbę Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej i ustawiono ją w parku.

Obecnie w parku Wilsona można zobaczyć replikę tablicy upamiętniającej odzyskanie przez USA niepodległości. Tablica odtworzona została na podstawie fotografii Romana Stefana Ulatowskiego, a wykonał ja rzeźbiarz Roman Kosmala.