Tej, Bambrze!

Święto Bambrów zawsze będę darzyć sentymentem. To tam poznałam przyszłych bohaterów mojej wystawy fotograficznej, jak i pasjonatów folkloru, z którymi do tej pory utrzymuję kontakt. W tym roku Święto Bambrów będzie częścią szerszego Festiwalu Tradycji Poznańskich, który potrwa od 5 do 7 sierpnia.

. - grafika artykułu
fot. Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz

Celem Festiwalu Tradycji Poznańskich i Święta Bamberskiego jest pokazanie i zinterpretowanie tradycji miasta Poznania. Warsztaty, pokazy i koncerty mają ukazać wielowymiarowość obyczajów stolicy Wielkopolski. - Tegoroczna edycja Święta Bambrów została rozbudowana. Świętowanie rozpoczniemy w piątek 5 sierpnia pierwszą edycją Festiwalu Tradycji Poznańskich - mówi Ryszard Skibiński, prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich. - Wydarzenie to organizujemy razem z Fundacją Puenta. Podczas pierwszego dnia odbędzie się koncert Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele. Drugiego dnia będziemy eksponować tradycje poznańskie. Pierwszą sobotę sierpnia wypełnią więc warsztaty, pokazy i inne wydarzenia organizowane w różnych miejscach Poznania. Zwieńczeniem festiwalu będzie Święto Bamberskie i przejście ulicami miasta barwnego korowodu - dodaje.

Plac Kolegiacki w centrum wydarzeń

Otwierający festiwal koncert Orkiestry Ukulele odbędzie się w Estradzie Poznańskiej. Drugi dzień festiwalu rozpocznie się w południe tradycyjnym pokazem koziołków na ratuszowej wieży. Sobotnie popołudnie wypełnią koncerty, debaty, animacje dla dzieci i spektakle teatru Mozaika, pokazy rzemieślnicze i kulinarne. Zwieńczeniem tego dnia będzie koncert zespołu Morga. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci: teatru opowieści pod drzewami czy malowania kamieniczek poznańskich i Bamberek. Wszystkie te wydarzenia odbywać się będą na placu Kolegiackim.

Tego dnia do świętowania włączą się także inne poznańskie instytucje kultury. Poznańskie Centrum Dziedzictwa - Brama Poznania zaplanowało m.in. spacer rodzinny Poznańskim Szlakiem Legend dla dzieci, warsztaty Poszukiwacze skarbów w Bramie Poznania, grę miejską na Poznańskim Szlaku Legend dla dzieci czy zwiedzanie wystawy o rzemieślnikach poznańskich Rękodzielni. Interesujące propozycje przygotował także Rezerwat Archeologiczny Genius loci: spotkanie z archeologiem połączone ze zwiedzaniem ekspozycji czasowej Skarb srebrny z Łącznego Młyna, oprowadzanie po kościele Najświętszej Marii Panny in Summo oraz szklanej ekspozycji prezentującej zarys poznańskiego palatium, a także prelekcję Łukasza Gruszczyńskiego z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Przekrój (P)poznania, czyli o nowoczesnym podejściu do tradycji. Nie zabraknie też wydarzeń organizowanych przez Muzeum Narodowe, Teatr Animacji, Muzeum Rogalowe i Muzeum Pyry.

Pod spódnicą Bamberki

Początek sierpnia to ważny czas w historii poznańskich Bambrów. Tradycyjnie obchodzimy wtedy rocznicę przybycia osadników z Bambergu do naszego miasta. Pierwszy kontrakt między miastem a przybyszami, według zachowanych dokumentów, został zawarty 1 sierpnia 1719 roku. Święto upamiętniające to wydarzenie obchodzone jest każdego roku w pierwszą niedzielę sierpnia na Starym Rynku, przy studzience z Bamberką. Od wielu lat oprócz poznaniaków uczestniczą w nim także goście z Bambergu. - W niedzielę 7 sierpnia rozpoczniemy świętowanie korowodem, na którego czele pojedzie wóz drabiniasty. Przejdziemy ulicami: Mostową, Wielką, Ślusarską na plac Kolegiacki. W tym roku wszystkie punkty programu będą się odbywały na placu przy Urzędzie Miasta - zapowiada Ryszard Skibiński. - Rozpoczniemy od odczytania I kontraktu, którzy podpisali przybysze z Bambergu. Naszą tradycją było coroczne ubieranie pomnika Bamberki w kwiatową girlandę, jednak w tym roku przez remont Starego Rynku dostęp do pomnika jest utrudniony. Ale żeby tradycji stało się zadość, girlandą ozdobimy żywą Bamberkę. Dzień ten uświetnią także występy zespołów muzycznych, m.in. Orkiestry MPK, Kapeli Odloty, Wojtka Lipińskiego i 4tetu. Będzie też kącik zabaw ludowych dla dzieci pod hasłem "Otwórz się na folklor", w którym najmłodsi będą mieli okazję poznać tradycyjne zabawy, zabawić się i podjąć rywalizację z rówieśnikami. Tego dnia czeka nas również zgadywanka gwarowo-historyczna oraz pokaz strojów ludowych Wielkopolski z naciskiem na strój bamberski - opowiada dalej prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich.

Bambrzy to ikona kultury tradycyjnej Poznania. Panieński strój bamberski jest bardzo bogato zdobiony i słynie z ogromnych, pięknych kornetów. Co jeszcze wyróżnia strój bamberski na tle innych strojów z Wielkopolski? - Na pewno bogata kolorystyka, obfitość spódnic i kształty, jakie panie nabywają dzięki włożeniu spódnicy, halki, watówki i jeszcze paru innych rzeczy. Ile jest zatem warstw pod spódnicą Bamberki? - To zależy od wytrzymałości kobiety. Wiemy z opowiadań, że kiedyś panie wkładały nawet cztery watówki - "kołdry". Teraz wkładają jedną, ale oprócz tego jest jeszcze halka, spódnik, spódnica itd. Dziewczyny potrzebują trochę czasu, żeby się ubrać, chyba że któraś ma dużą wprawę, to zajmie jej to niewiele ponad pół godziny, ale zazwyczaj Bamberki ubierają się około godziny - opowiada Ryszard Skibiński.

Wielkopolska kryje w sobie niebywałe bogactwo mikroregionów etnograficznych. Choć często skupiamy się na tych najbardziej znanych: Szamotułach, Biskupiźnie czy właśnie Bambrach, należy pamiętać, że Poznań tradycjami stoi i jeszcze do niedawna po poznańskich ulicach chodzili mieszkańcy w stroju poznańskim. Podczas sierpniowego weekendu będzie można nie tylko poznać tradycje Poznania, lecz także zatańczyć i posłuchać wielkopolskich wiwatów i przodków przy dźwiękach tradycyjnych kapel. Czym jeszcze zaskoczą nas tradycje stolicy Wielkopolski? Przekonamy się już w sierpniu.

Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz

  • Festiwal Tradycji Poznańskich i Święto Bambrów
  • 5-7.08
  • plac Kolegiacki
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022

sieci społecznościowe