Parki na planie Dodaj obiekt - Parki

Stare Zoo

Opis

Stare ZOO jest usytuowane w centrum miasta. Zabytkowy charakter zabudowy i drzewostanu spowodował objęcie terenu nadzorem konserwatorskim. W 1972 roku Stare ZOO zostało wpisane do rejestru zabytków.
Ogród Zoologiczny w Poznaniu został oficjalnie otwarty dla publiczności w 1874 roku. Początki ZOO w Poznaniu sięgają roku 1871, kiedy to grupa stałych bywalców restauracji dworcowej dawnej Kolei Stargardzko - Poznańskiej (mieszczącej się w rejonie dzisiejszych ulic Gajowej i Zwierzynieckiej) postanowiła, iż jednemu z nich z okazji urodzin każdy podaruje jakieś zwierzę. W ten sposób jubilat otrzymał kilkanaście zwierząt, m.in. świnię, pawia, kozę, wiewiórkę, a nawet niedźwiedzia i małpę. Ta menażeria szybko powiększała się o dary mieszkańców miasta i okolic. Pod koniec XIX wieku ZOO zajmowało powierzchnię 5,3 ha przy ul. Zwierzynieckiej i pozostaje w tym wymiarze do dnia dzisiejszego.

W Starym ZOO znajduje się wiele gatunków małp, a także m. in. woliera ptaków tropikalnych. Z myślą o waranach z Komodo - jedynych w Polsce - powstał nowoczesny pawilon, w którym oprócz tych największych jaszczurek świata swoje miejsce znajdą także inne gady oraz płazy i ryby.

Grota i budynek Słoniarni to najstarsze obiekty w ZOO. Pamiętają jeszcze, jak wyglądał świat u progu XX wieku. Niegdyś na kopulastym dachu Groty mieścił się wybieg kozic i alpinarium, zaś przy niej przez jakiś czas mieszkały niedźwiedzie.

Od lipca 2009 Stare Zoo jest udostępnione bezpłatnie jako park, opłata pobierana jest za wejście do Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych.

Atrakcje dla dzieci

Oprócz wielu zwierząt, które można podziwiać, na terenie Zoo znajduje się również plac zabaw. W tym miejscu zawsze słychać gwar i śmiech dzieci! Zjeżdżalnia, bujaki, drabinki, mini ścianka wspinaczkowa a wszystko na bezpiecznym, piaszczystym podłożu, stanowiącym gigantyczną piaskownicę - to raj dla najmłodszych gości ZOO!

Inna atrakcja czeka na dzieciaki niedaleko wejścia do ZOO -  chętni mogą tu poszaleć na torze samochodowym i choć przez chwilę wcielić się w rolę kierowcy rajdowego. Po brawurowej jeździe autem można zmienić "środek lokomocji" na wirującą karuzelę.

Godziny otwarcia

od listopada do lutego w godz. 9 - 16 (kasa 9 - 15)
marzec i październik w godz. 9 - 17 (kasa 9 - 16)
od kwietnia do września w godz. 9 - 19 (kasa 9 - 17.30)

Ceny biletów

opłata za wstęp do Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych 3,00 zł

jazda kucykiem na terenie Zoo 4,00 zł

Wróć do listy

sieci społecznościowe