plakat

Wystawa - Za kurtyną milczenia - Pamięć Poznańskiego Czerwca 1956 w PRL

09.06 – 18.09.2016

"Nie dajcie się prowokować awanturnikom!" "Od Waszej postawy zależy, jak szybko zapanuje w naszym mieście spokój i prawo". Poznański Czerwiec 1956 spotkał się ze stanowczą i natychmiastową reakcją władzy. Oficjalna narracja szybko jednak zderzyła się ze spontanicznymi, oddolnymi działaniami społeczeństwa. Jak w następnych dekadach zapamiętano i upamiętniano Poznański Czerwiec? Co się działo za symboliczną "kurtyną milczenia", którą władze zamierzały raz na zawsze zaciągnąć nad tym wydarzeniem?

Wystawa "Za kurtyną milczenia" to opowieść o tym, jak poznaniacy, a także, w wybranych przypadkach, mieszkańcy innych miast Polski podejmowali działania na rzecz zachowania pamięci i budowy świadomości Czerwca w latach 1956-1989.

Narracja wystawy to wynik wieloletniej pracy dra Piotra Grzelczaka, który odkrywa przed zwiedzającymi szerzej nieznane fakty, wydarzenia i opinie. Na wystawie prezentowane są niepublikowane zdjęcia i pamiątki - świadectwa oddolnych inicjatyw zmierzających do upamiętnienia Czerwca "56. Poprzez wystawę Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT chce pokazać, iż postulowana przez władze PRL "żałobna kurtyna milczenia" była spontanicznie i świadomie odsłaniana; wielokrotnie podejmowano próby jej uchylenia, o czym świadczą np. niezależne obchody pierwszej i drugiej rocznicy Czerwca zorganizowane w Poznaniu. Szczególnym punktem wystawy jest rok 1981, moment "pamięci odzyskanej", okres karnawału Solidarności oraz czas społecznej dyskusji, która towarzyszyła budowie pomnika Ofiar Czerwca "56 na pl. Mickiewicza - słynnych Poznańskich Krzyży.

Podkreślając narracyjny i autorski charakter wystawy, warto zwrócić uwagę także na jej niestandardową aranżację, która sama w sobie... opowiada. Artystyczna forma, zestawiona z historycznym wnętrzem Śluzy Katedralnej, tworzy przestrzeń, która podkreśla główne wątki wystawy. Nowoczesna forma łączy w sobie surowość materiałów z rozwiązaniami multimedialnymi.

W ramach wystawy "Za kurtyną milczenia" organizowany jest specjalny program edukacyjny, skierowany do młodzieży oraz cykl wydarzeń towarzyszących zorientowanych na dyskusje o sposobach kreowania lokalnego dziedzictwa i zaangażowania społecznego.

  • 14.06., 15.06., 16.06., 21.06.22.06., 23.06., g. 11:30 - 13:00: warsztaty edukacyjne - zajęcia przeznaczone dla klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Obowiązują wcześniejsze zapisy na www.bilety.bramapoznania.pl
  • 17.06., g. 18:00 - Zdjęcie / Pamięć / Archiwum - dyskusja o roli archiwów społecznych w budowaniu lokalnej tożsamości, inspirowana historią kolekcji fotografii Leszka Paprzyckiego
  • 24.06., g. 18:00 - Wiersz / Cenzura / Zaangażowanie - dyskusja o współczesnej i historycznej poezji oraz o zaangażowani społecznym artystów, inspirowana biografią Konrada Doberschütza
  • 09.07., 23.07. - oprowadzanie kuratorskie
  • 06.08., 20.08. - oprowadzanie tematyczne

Czas trwania: 09.06. - 18.09.2016 r. Miejsce: Brama Poznania ICHOT, Śluza Katedralna (wejście od ul. Dziekańskiej). Wstęp wolny.

Godziny otwarcia:

  • wtorek - piątek: 9.00-18.00
  • sobota - niedziela: 10.00-19.00
  • poniedziałek: nieczynne

Zobacz facebook.com/BramaPoznania