50. rocznica Powstania Poznańskiego w mediach regionalnych i ogólnopolskich

Szczególną rolę podczas obchodów 50. rocznicy Powstania Poznańskiego pełniły media regionalne i ogólnopolskie. Po raz pierwszy uroczystości rocznicowe i wszelkie wydarzenia związane z Czerwcem '56 relacjonowano tak szczegółowo. Media nie tylko zdawały relacje z przebiegu obchodów, ale także podjęły własne inicjatywy związane z rocznicą."Głos Wielkopolski" dołączył do jednego ze swoich wydań album zawierający zdjęcia z Czerwca 1956 roku. Wydawnictwo noszące symboliczny tytuł "Rozstrzelana nadzieja" składał się ze 120 stron z fotografiami. Redakcja przygotowała go we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, zaś mecenasem wydawnictwa był Urząd Miasta Poznania. Ten sam dziennik, także we współpracy z Urzędem Miasta, dołączył płytę z filmem Filipa Bajona "Poznań '56"."Gazeta Wyborcza" przeprowadziła akcję pod hasłem "Kronika Poznania 1956", w ramach której czytelnicy nadsyłali zdjęcia zrobione w 1956 roku. Redakcja publikowała fotografie na swoich łamach, dołączyła je także do "Gazety Wyborczej" w formie płyty. Część z tych zdjęć znalazła się na billboardach umieszczonych w tych częściach miasta, w których fotografie zostały zrobione."Gazeta" opublikowała także sześć zeszytów poświęconych Powstaniu Poznańskiemu, które były dołączane do kolejnych wydań dziennika, a także płytę CD z utworem "Czerwiec" nagranym przez hip-hopowców Mezo i Owala.


Artykuły na temat rocznicy Powstania Poznańskiego ukazały się we wszystkich czołowych gazetach ogólnopolskich. W tym miejscu wyróżnić należy obszerną wkładkę, jaką 23 czerwca pomieściła w swoim wydaniu "Rzeczpospolita". Dodatek zawierał nie tylko szczegółowy program obchodów rocznicy Czerwca, ale także rozmowy z Izabellą Cywińską, informacje o "Oratorium 1956" Jana A. P. Kaczmarka, sylwetki kombatantów, czy zdjęcia z buntu 1956 roku. Z okazji rocznicy poznańskie Radio Merkury przygotowało słuchowisko "Czwartek w karetce". Była to największa produkcja rozgłośni poznańskiej od 20 lat. Reżyser słuchowiska Robert Mirzyński zawarł w czterdziestu minutach dziesięć godzin z życia miasta podczas Czarnego Czwartku. Przedstawił fikcyjną historię lekarza, sanitariusza, pielęgniarki i kierowcy karetki pogotowia ze Szpitala im. F. Raszei, uczestniczących w tragicznych wydarzeniach. W realizacji słuchowiska wzięło udział ponad dwudziestu aktorów Teatru Nowego i Teatru Polskiego w Poznaniu. Słuchowisko zostało wyemitowane na antenie Radia Merkury 25 czerwca, zaś 30 czerwca mogli się z nim zapoznać słuchacze Programu III Polskiego Radia. Uroczysta premiera słuchowiska odbyła się w Teatrze Ósmego Dnia.


28 czerwca wydarzenia sprzed pięćdziesięciu lat przypomniała telewizja Kino Polska - w cyklu "Poprawka z historii" pt."Poznański Czerwiec 1956" - pokazano film dokumentalny "Zmęczeni dyktaturą".


Szczególną rolę w związku z poznańską rocznicą pełniła Telewizja Polska, w tym zwłaszcza jej lokalny ośrodek w Poznaniu. Na antenie TVP 3 cały czerwiec upłynął pod znakiem pamięci o Powstaniu Poznańskim. Programy związane z wydarzeniami 1956 roku nadawane były codziennie. Już na trzy dni przed głównymi uroczystościami, 25 czerwca, program TVP 3 w całości nadawany był z Poznania, ze studia w Centrum Kultury "Zamek" (17 godzin programu). Podobnie było 28 czerwca, w dniu głównych uroczystości. Poznań był obecny na antenach wszystkich kanałów TVP, dzięki ciężkiej pracy ośrodka przy ulicy Serafitek. Nie bez powodu dyrektor poznańskiego oddziału TVP - Krzysztof Nowak mówił w jednym z wywiadów poprzedzających uroczystości: "Będzie to prawdopodobnie największe w historii zadanie dla naszego ośrodka".


Punktem kulminacyjnym obchodów rocznicy był dzień 28 czerwca 2006 roku. Biuro Obchodów Rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 akredytowało na uroczystości ponad czterystu przedstawicieli mediów. Tego dnia Poznań i jego bohaterowie gościli we wszystkich ogólnopolskich gazetach, stacjach radiowych i telewizyjnych. Największą rolę odegrały programy informacyjne stacji TV: każdy z nich na czołowych miejscach zmieścił relacje z uroczystości w Poznaniu, a główne wydanie Wiadomości TVP 1 zostało nadane na żywo z placu Adama Mickiewicza, podobnie jak Teleskop TVP Poznań. Dzięki temu relacje z Poznania zobaczyło w telewizji około dwudziestu milionów Polaków. Szacunki nie uwzględniają oglądalności w stacjach europejskich, których przedstawiciele gościli na uroczystościach w Poznaniu, bądź też telewizji publicznych w całej Europie, które skorzystały z materiałów Telewizji Polskiej, w ramach tzw. wymiany stacji zrzeszonych w Eurowizji.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej