Festiwal Animator już w Poznaniu!

Już dzisiaj rozpoczyna się 17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych. Do końca czerwca będzie można oglądać wyjątkowe produkcje, które powalczą o nominację do Oscarów. Wszystko w letnim, plenerowym kinie pod chmurką.  

Grafika przedstawia informacje o festiwalu oraz obrazek kolorowego nietoperza. - grafika artykułu
Tegoroczną identyfikację wizualną festiwalu zaprojektował Jakub de Barbaro przy współudziale AI.

Animator to największy w Polsce oraz jeden z największych festiwali filmów animowanych w Europie. Od 25 do 30 czerwca Poznań stanie się stolicą ponad 300 produkcji z całego świata. 

Najlepsza animacja krótkometrażowa  

Od 2017 roku Animator jest festiwalem, dzięki któremu mniejsze produkcje mogą zakwalifikować się do Oscarów. Animacja krótkometrażowa, która otrzyma Grand Prix Festiwalu ma ułatwioną drogę do tej nomicji.  

W tym roku do Grand Prix zgłosiło się ponad 3 tysiące filmów, z czego ż 66 tytułów powalczy o nagrodę w tej kategorii.  

Gość specjalny  

Od jakiegoś czasu zauważamy wzrost popularności produkcji anime. Od niedawna też filmy anime pojawiają się w kinach, dzięki czemu stają się bardziej dostępne. Festiwal również to zauważył, dlatego tegorocznym gościem będzie Masaaki Yuasa, jedna z najwybitniejszych postaci w świecie anime. Reżyser porusza w swoich produkcjach trudne i poważne tematy. Często eksperymentuje z formą, przez co żaden film nie jest taki sam. Podczas festiwalu Yuasa opowie o swojej twórczości oraz zdradzi sekrety powstawania animacji, które zdobywają najbardziej prestiżowe nagrody.  

Nowe technologie  

Tegoroczny festiwal Animator, to także pewne nowości podczas pokazów. Filmy będą odtwarzane w formacie Silent Cinema. Oznacza to, że widzowie i widzki usłyszą filmy w pełnej jakości dźwięku. Do tego posłużą zintegrowane słuchawki bezprzewodowe.  

Hasło festiwalu 

Animator przyzwyczaił nas do tego, że każdej edycji przyświeca konkretny temat. 17. edycja festiwalu skupi się na Sztucznej Inteligencji i jej możliwościom w tworzeniu filmów.  

Hasło AI będzie przewijać się przez festiwalowe wydarzenia. Organizatorzy zadbali o to, by pokazać, jak nowa rzeczywistość przeplata się z naszym życiem. Jury wybierze także najciekawszą produkcję, którą stworzono za pomocą narzędzi AI.  

Nie tylko filmy 

Festiwalowi Animator towarzyszy dobra zabawa i możliwość odreagowania na tanecznym parkiecie. Po seansach zostanie otwarty Klub Rewiry, gdzie artyści wspólnie z uczestnikami będą celebrować największe święto animacji. Na chętnych i rozśpiewanych będzie czekać karaoke z najlepszymi piosenkami z animacji.  

Organizatorzy zadbali również o to, żeby nikt nie pozostał spragniony i głodny. Na stronie festiwalu znajduje się rozpiska okolicznych lokali, które przygotowały atrakcyjne promocje dla oglądających.  

Miejsce i bilety 

Tegoroczna edycja Animatora odbędzie się w Kinie Muza oraz w zaprzyjaźnionych lokalizacjach w centrum Poznania. Szczegółowy harmonogram wraz z miejscami pokazów znajduje się na stronie głównej festiwalu. 

Bilety na festiwal można kupić w kasie Kina Muza lub online na stronie kina. W ofercie znajdują się wejściówki na pojedyncze seanse i wydarzenia towarzyszące. 

Bilety jednorazowe

  • Bilety normalne na jeden seans - 22 zł 
  • Bilety ulgowe na jeden seans - 16 zł 
  • Bilety na pokazy z programu Animator dla Dzieci - 16 zł  
  • Bilety na spotkania, warsztaty, wydarzenia specjalne - 22 zł  
  • Doświadczenie w VR - 22 zł  

Animator PRO (27.06)

  • Bilet normalny - 50 zł 
  • Bilet ulgowy studencki - 30 zł  

Uwaga! Asystenci/asystentki osób z niepełnosprawnościami mogą kupić bilet za symboliczną złotówkę.  

AK