Piknik na FEST!

Świętuj na świeżym powietrzu i w towarzystwie najlepszej muzyki, a jest co świętować! Tegoroczny Piknik na FEST to dwie soboty, których motywem przewodnim będzie 20-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej. Nie zabraknie atrakcji dla osób w każdym wieku.  

Plakat wydarzenia. Po lewej niebieski kwadrat z napisem "Rodzinny festyn pełen atrakcji. Piknik na FEST!". Pod spodem blok z logami sponsorów. Po prawej zółto-pomarańczowy prostokąt ze zdjęciami występujących i napisem "Poznań. Park Cytadela. 22 czerwca start godz. 12:00". Pod spodem czarny blok z napisem "Wstęp wolny!". - grafika artykułu
Rodzinny festyn pełen atrakcji na Cytadeli.

Piknik jest okazją do podsumowania 20 lat Polski w Unii Europejskiej oraz tego, jak fundusze unijne pomogły rozwinąć się różnym gałęziom samorządowym i regionom. Od wielu lat możemy obserwować poprawę warunków życia Wielkopolanek i Wielkopolan.  

Nadchodzące soboty to idealna okazja, żeby w radosnej i muzycznej atmosferze świętować to, że Wielkopolska jest jednym z najlepiej rozwijających się regionów w Polsce. Marszałek Województwa Wielkopolskiego - Marek Woźniak, zaprasza wszystkich do wspólnej zabawy! 

Dwie daty 

Pierwszy Piknik na FEST odbędzie się 22 czerwca przed Dzwonem Pokoju na Cytadeli w Poznaniu. Drugi, 29 czerwca na Polach Marsowych w Kaliszu. Festyny rozpoczną się o 12.00.  

Tegoroczne gwiazdy 

Z okazji imprezy zarówno Poznań, jak i Kalisz ugoszczą wyjątkowych muzyków, których zna cała Polska. Od 17.30 na piknikach pojawią się: Karaś/Rogucki, LemON, Sorry Boys i Fisz Emade Tworzywo. Taki repertuar zapewni wieczór pełen śpiewu, tańca i dobrej zabawy.  

Przed finałowymi koncertami organizatorzy zaproszą wszystkich do wspólnej fotografii wykonanej z drona - tak, aby uchwycić rodzinne uśmiechy Wielkopolan.  

Miasteczko Samorządowe 

Piknik na FEST, to nie tylko muzyka i atrakcje dla wszystkich, ale przede wszystkim święto samorządów. W Miasteczku Samorządowym uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się, czym zajmują się departamenty i biura Urzędu Marszałkowskiego. Organizatorzy pokażą jak ważne są inwestycje, ekologia, zdrowie i sport dla rozwoju.  

Pojawi się także Strefa Europejska, w której będzie można poznać programy unijne oraz inwestycje, które przyczyniły się do rozwoju wielkopolskich regionów. Przewidziano także konkursu i gry planszowe z wiedzy o Unii Europejskiej.  

Strefa Zdrowia 

Na zeszłorocznym pikniku pojawiły się stoiska do konsultacji ze specjalistami i autobusy do badań mammograficznych. Nie inaczej będzie w tym roku. W specjalnie przygotowej strefie zdrowotnej pojawią się stanowiska z badaniami RTG, USG, wzroku, ciśnienia i poziomu cukru. Chętni będą mogli za darmo odwiedzić mammobus i onkobus.  

Nie zabraknie edukacyjnych atrakcji. Zachęcamy do wzięcia udziału w wyścigach w alkogoglach i narkogoglach, aby przekonać się, jak uzależnienia działają na mózg i zmysły.  

Strefa Sportowa 

Już niedługo rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie - najważniejsze sportowe wydarzenie. Z tej okazji na pikniku odbędzie się Wielkopolska Olimpiada. Będzie można spróbować swoich sił w różnorodnych kategoriach: judo, wioślarstwo, szermierka czy kolarstwo.  

Strefa Edukacyjna 

Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w konkursie "Zgadnij, skąd jestem?", a także wielu warsztatach z rozpoznawania flag i języków obcych. To wszystko po to, by uczestnicy zrozumieli, jak ważne jest poczucie europejskości i wspólnoty, a także co nas - jako Polaków, łączy z innymi państwami członkowskimi.  

Uczestnicy warsztatów będą mogli cofnąć się w czasie, żeby poznać wielkopolską historię i tradycję. To także świetna okazja, żeby przypomnieć sobie przebieg Powstania Wielkopolskiego oraz wybitne postacie historyczne, które pochodziły z Wielkopolski.

Strefa dla najmłodszych 

Piknik na FEST to wydarzenie, w którym może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Dlatego zadbano o to, aby i Ci najmniejsi znaleźli bezpieczną strefę zabaw z profesjonalnymi animatorami. Nie zabraknie baniek mydlanych, warsztatów plastycznych i dmuchanych zjeżdżalni! 

Strefa Gastronomiczna 

O poczęstunek zadba Wielkopolska Strefa Gastronomiczna, która przygotuje regionalne smakołyki, ale także street food w europejskim stylu!  

Przysmaki będzie można zjeść w spokoju w strefie chilloutu.  

Zachęcamy do zabrania swoich czworonożnych przyjaciół - na spragnione pieski będą czekały miski z świeżą wodą.

Powroty małe i duże 

Z okazji pikniku Koleje Wielkopolskie również przygotowały coś wyjątkowego. Ci, którzy 22 czerwca dojadą do Poznania za pomocą pociągów regionalnych uzyskają poświadczenie na bezpłatny powrót Koleją Wielkopolską.  

Wystarczy zgłosić się ze swoim biletem na stoiska KW, a po godz. 17.00 przyjść do namiotu centralnego.  

Warto także przyjechać na Cytadelę na rowerze. Na miejscu staną specjalne parkingi, na których bezpiecznie będzie można zostawić swoje jednoślady.