Pożegnanie z Galerią Sztuki Europejskiej

Zbliża się ostatnie oprowadzanie po historycznym gmachu Muzuem Narodowego w Poznaniu. Już niedługo rozpocznie się generalny remont starej części, w której znajduje się Galeria Sztuki Europejskiej. Obrazy z tej kolekcji będzie można oglądać do 6 lipca 2024 r. Cykl "Mamy to u siebie" zakończy się wydarzeniami związanymi z promocją kolekcji.  

Obraz z okresu renesansu przedstawia starca, który siedzi oparty głową o dłoń i obejmuje ręką młodą kobietę, która się modli. - grafika artykułu
Pożegnanie z Galerią Sztuki Europejskiej

Ostatnia szansa na zobaczenie klasyków 

Prace remontowe w Muzeum Narodowym w Poznaniu trwają od zeszłego roku. Obecnie niedostępna jest część, w której znajduje się sztuka polska. W tym czasie opiekunowie zbiorów zadbali o to, aby odwiedzający mogli cały czas oglądać najpiękniejsze obrazy europejskie. Akcja "Mamy to u siebie" zachęcała gości do podziwiania malarstwa niderlandzkiego, holenderskiego, flamandzkiego i włoskiego.  

W Galerii znalazły się obrazy Quentina Massysa, Joosa van Cleve, Jana van Goyena oraz Sofonisby Anguissoli, Bronzina czy Arnolda Böchlina i Johanna Overbecka. Jeszcze do soboty 6 lipca można obejrzeć te wyjątkowe dzieła w towarzystwie przewodników, którzy opowiedzą, dlaczego te malunki są aż tak cenione w świecie sztuki.  

Prace remontowe obejmą przede wszystkim stare okna i przebudowę aranżacji galerii europejskiej. W 2025 roku Galeria ponownie zostanie otwarta, a prace remontowe przeniosą się na zewnątrz budynku. Tam prace remontowe skupią się na oczyszczaniu i uzupełnianiu elewacji. 

Pożegnanie i zaproszenie 

Tymczasem już 19 lipca zostanie otwarty zmodernizowany nowy gmach muzeum, w którym mieści się sztuka polska. Obrazy wybitnych malarzy już czekają na swoich miejscach. Przestrzeń nowej części został przearanżowany, co z pewnością pozwoli spojrzeć na prezentowane zabytki w nowej odsłonie.  

Ostatni spacer po Galerii Sztuki Europejskiej poprowadzi Kinga Sibilska, która chętnie zdradzi sekrety muzealnych skarbów. Oprowadzenie odbędzie się 6 lipca o godzinie 12:00 w starym gmachu

Bilety 

Bilety są dostępne w kasie muzeum oraz online na stronie tobilet.pl.  

  • Bilet normalny: 20 zł  
  • Bilet ulgowy: 13 zł 
  • Bilet dla uczniów i studentów: 1 zł  
  • Dzieci poniżej 7 r.ż.: wstęp bezpłatny