Poznań Pride 2024

Już w sobotę 29 czerwca ulicami Poznania przejdzie XX Marsz Równości. Czerwiec stoi pod znakiem równej miłości, dlatego ponownie poznańskie ulice zostaną zapełnione wszystkimi kolorami tęczy. To wyjątkowa okazja, ponieważ w tym roku obchodzimy także 20-lecie dołączenia Polski do Unii Europejskiej.  

. - grafika artykułu
Poznań Pride 2024

Ważne jest wsparcie 

Pierwszy raz w historii poznańskich Marszy Równości oficjalnymi współorganizatorami jest Miasto Poznań i Estrada Poznańska. To ważne wyróżnienie, które pokazuje, że miasto również angażuje się w to, aby każdy mieszkaniec i mieszkanka Poznania mogli czuć się bezpiecznie, bez obawy przed jakąkolwiek dyskryminacją.  

To także pierwszy raz, gdy partnerem wydarzenia zostaje Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. To pierwsza taka współpraca, która zbiega się w czasie z obchodami 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Jest to niezbity dowód na zaangażowanie i wsparcie Unii w walce o równość osób LGBT+ w całym kraju.  

Podsumujmy miesiąc miłości 

Poznań Pride zaczął się już na początku tygodnia, sobota 29 czerwca to zwieńczenie całego Pride Month. To także podsumowanie tego, jak na przestrzeni lat zmieniło się postrzeganie osób ze społeczności LGBT+ i Queer.  

Marsz Równości, to nie tylko święto miłości. Organizatorom zależy, aby poprzez paradę każdy mógł pokazać swoją wrażliwość artystyczną. To komfortowe miejsce, w którym każdy może wyrazić siebie i to, jak odczuwa miłość.  

Ulice zaleją się falą kolorów 

Nie byłoby parady bez wyjątkowych platform pełnych kolorów i kolorowych ludzi. Z poprzednich lat wiemy, że pochód to prawdziwa bomba barwnych i szczerych osób, których jedynym marzeniem jest równość. To wszystko jest wyrażane za pomocą platform, które poruszają się po całej trasie parady. W tym roku nie będzie inaczej - na ulicach pojawią tęczowe ciężarówki, autobusy i inne pojazdy. Dostarczą najlepszą muzykę i energię wszystkim tym, którzy postanowią wziąć udział w Marszu Równości.  

Wypatrujcie na ulicy platform Miasta Poznania, Klubu Tama, Komisji Europejskiej, Love Trucka, Sanszajn, Janina Daily, i RaveCultureTruch.  

Trasa z miłością i w imię miłości 

W paradzie najważniejsza jest trasa. Z roku na rok każdy kolejny fyrtel Poznania staje się kolebką kolorowego pochodu. W tym roku uczestnicy odwiedzą Stare Miasto, Jeżyce i Grunwald. Trasa XX Marszu Równości rozpocznie się o 14.00 na ulicy Fredry, następnie ulicą Dąbrowskiego przejdzie przez całe Jeżyce aż do pętli Ogrody. Stamtąd przemaszeruje do ulicy Grochowskiej aż do skrzyżowania z Marcelińską, a to dopiero połowa drogi. Potem trasa odbije w kierunku Bukowskiej, Zwierzynieckiej i przez Rondo Kaponierę wróci pod Zamek.  

Po Marszu organizatorzy zapraszają na after party w Parku Wieniawskiego oraz do klubu Lokum na wyjątkowo kolorową imprezę.  

Program wydarzeń 

XX Marsz Równości zacznie się jednak dużo wcześniej. Już o 11.00 na dziedzińcach Lokum odbędzie się piknik ze specjalnie przygotowaną strefy gastro. Pride Piknik rozpocznie się też o 11.00 w Parku Wieniawskiego.  

Szczegółowy plan wygląda następująco:

11:00 start strefy gastro - piknik na dziedzińcach Lokum 

11:00 start Pride Piknik - Park Wieniawskiego 

14:00-18:00 XX Marsz Równości - start Fredry  

18:00 after w Parku Wieniawskiego DJ set w/ Błażej Król 

18:00 SOHO after (by Lokum) & Drag Shows (od 20:00)