a

Wykład otwarty w ramach cyklu Poznański sposób na niepodległość

2018-06-07 ( czwartek )
18:00
Sala Posiedzeń PTPN, ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań

Wykład zatytułowany "W wielkopolskiej bibliotece. Polskie wydawnictwa w Wielkim Księstwie Poznańskim" wygłosi dr hab. Artur Jazdon (Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu).

Dr hab. Artur Jazdon jest wieloletnim pracownikiem Biblioteki Uniwersyteckiej, w latach 1992-2017 r. pełnił funkcję jej dyrektora. Nasz gość to także wykładowca akademicki oraz autor 6 książek i ponad 130 artykułów z zakresu historii ruchu wydawniczego, drukarstwa i księgarstwa oraz organizacji, finansowania, komputeryzacji i zarządzania bibliotekami. Jest także m.in. redaktorem naczelnym rocznika "Biblioteka", przewodniczącym Rady Bibliotecznej Biblioteki Raczyńskich, członkiem rad bibliotecznych i naukowych PTPN, Biblioteki Kórnickiej i Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Dr hab. Artur Jazdon w zapowiedzi swojego wykładu przypomina słowa Jana Działyńskiego: "Drukarnie i księgarnie pobiły nieraz armaty", wskazując, że ta uwaga może być zarówno wstępem, jak i podsumowaniem rozważań dotyczących roli polskich wydawców i polskich książek w dziele odzyskania niepodległości po 123 latach. W literaturze przedmiotu podkreśla się bowiem, że ogromną rolę w przetrwaniu narodu polskiego pod zaborami odegrały polskie książki, wydawane przez polskich wydawców profesjonalnych i nieprofesjonalnych. Dużo więcej o tej szczególnej roli dowiemy się w toku wykładu w dniu 7 czerwca 2018 r.

Wykładowi otwartemu tradycyjnie towarzyszyć będzie jednodniowa wystawa przygotowana przez pracowników Biblioteki PTPN, zatytułowana "Poznańscy księgarze i wydawcy. Katalogi wydawnicze i antykwaryczne", obejmująca materiały ze zbiorów Biblioteki PTPN.

Zarówno na wykład, jak i wystawę - wstęp wolny.

_
opr.LT