Dokumentacja pracowni rzemieślniczych i nowe profile Zaułkowiczów na naszej stronie

Jednym z działań, które realizowaliśmy w ubiegłym roku, był projekt dokumentacji pracowni rzemieślniczych. Dzisiaj możemy podzielić się efektami!

zdjecie przedstawia dłonie zegarmistrza przy pracy, z wykorzystaniem rzemieślniczych narzędzi - grafika artykułu
fot. Marcin Muth

W drugiej połowie 2023 roku rozpoczęliśmy projekt dokumentacji foto i wideo uczestniczących w Programie pracowni rzemieślniczych. We współpracy z Wielkopolskim Centrum Wspierania inwestycji zebraliśmy materiały, które pozwolą bliżej poznać część Zaułkowiczów. Są to zarówno zdjęcia rzemieślników i ich pracowni, jak i nagrania w formie historii mówionej. W projekcie wzięło udział 8 zaułkowych pracowni: Wytwórnia Bakcyl, Ceramika Kopiczko, Klinika Starych Zegarów, Greenowacja, Studio Artystyczne Małachowscy, Oyca - Pracownia Form Artystycznych, Szumidło oraz Pracownia Fotograficzna Dark.

Zebrane materiały pozwoliły nam m.in. przygotować nową odsłonę zakładki "Uczestnicy" na naszej stronie. Do tej pory można tam było znaleźć listę pracowni uczestniczących w Programie. Obecnie lista ta została zastąpiona profilami poszczególnych pracowni, w których znaleźć można najważniejsze informacje o danym Zaułkowiczu. Znajdują się tam opisy pracowni, adresy, odnośniki do stron i mediów społecznościowych, ale też zdjęcia i nagrania. Profile będą stopniowo uzupełniane o kolejne zaułkowe pracownie, a nagrania pojawią się także na oficjalnej platformie streamingowej video miasta Poznania.

Zdjęcia i nagrania są dziełem Marcina Mutha z Manufaktury Obrazów, który jest również uczestnikiem Programu, a uwiecznianiem poznańskich rzemieślników zajmuje się już od kilku lat. W 2022 realizował dla Poznańskiego Centrum Dziedzictwa projekt "Rękodzielni. Opowieści o poznańskim rzemiośle", a zebrane wtedy historie 10 pracowni posłużyły do stworzenia czasowej wystawy w Galerii Śluza. Jako Zaułek Rzemiosła byliśmy jednym z partnerów tego niezwykłego projektu.

Obecnie materiały poświęcone poznańskim rzemieślnikom można znaleźć w kilku miejscach. Galeria Śluza przygotowała wirtualną odsłonę wystawy "Rękodzielni", a część materiałów użyczyła przestrzeni Plus Jeden Poznań. W Galerii w Bramie wciąż można też odwiedzić przygotowaną przez Marcina Mutha wystawę "Tradycyjne rzemiosło a współcześni rzemieślnicy".

Dziękujemy Zaułkowiczom za otwartość i udział w projekcie, a Marcinowi Muthowi za zebranie opowieści i kadrów z zaułkowych pracowni. Dziękujemy również Wielkopolskiemu Centrum Wspierania Inwestycji, które umożliwiło realizację projektu i przygotowanie nagrań do publikacji.