Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online

Komputer atrakcyjniejszy?

Co robić, gdy dla dziecka jedyną atrakcją jest tablet lub komputer? - Zastanówmy się, z czego to wynika. Może dziecko nie zna innych form spędzania wolnego czasu? Może nie umie bawić się z innymi dziećmi?

Rodzice

Zapomnieliśmy jako rozdzice, że zimowa aura oferuje zjeżdżanie na sankach, lepienie bałwana, jazdę na łyżwach, nartach, budowę igloo, czy wojnę na śnieżki. Obecnie renesans przeżywają gry planszowe. Jeżeli jednak te gry, które mamy, już nas znudziły, a sąsiedzi akurat nie mają żadnej ciekawej pozycji na wymianę, możemy stworzyć taką grę sami. Rozpocznijmy od wymyślenia tematyki gry. Zadbajmy o planszę, zorganizujmy pionki, a kostkę przygotujmy z papieru. Taka aktywność uczy współpracy, wspiera kreatywność, buduje rodzinne więzi. Jeśli gra nam się znudzi, możemy ją rozbudować o nowe elementy lub stworzyć zupełnie nową.

Nasi rodzice i dziadkowie martwili się, że wpadniemy na pomysł ślizgania się na kruchym lodzie rzeki albo urządzimy sobie górkę do zjeżdżania na sankach wprost na ulicę. Nas przed tymi zmartwieniami ratuje komputer, tablet czy komórka. Dziecko ma zajęcie, a my swój upragniony "święty spokój". Dziecko siedzi w domu, czyli jest bezpieczne. Nasza pociecha ma ogromne "Okno na świat. Cały świat" - czyli Internet. Portale społecznościowe, gry, rywalizacja on-line, filmy, muzyka to niezliczony zasób możliwości, okno na świat - ten dobry i ten zły.Bezpieczni w sieci - również na wakacjach

Okres wakacyjnych wyjazdów sprzyja korzystaniu z publicznych sieci wi-fi - dostępnych w restauracjach, hotelach, centrach handlowych oraz innych przestrzeniach publicznych. Dzięki coraz tańszym i szybszym technologiom mobilnej transmisji danych z pewnością będziemy również często korzystać z Internetu "w komórkach", także za granicą. Dlatego warto przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

Warto je również omówić z dziećmi, które z urządzeniami mobilnymi wyruszą na obozy i kolonie. Szczególnie, że według badań "Nastolatki wobec Internetu", przeprowadzonych przez NASK i Pedagogium WSNS na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka w 2015 roku, smartfon jest obecnie podstawowym urządzeniem do korzystania z Internetu przez młodzież.

NIE DAJ SĘ NACIĄGNĄĆ W INTERNECIE

 1. Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu urządzeń, które mają dostęp do Internetu (również telewizora, konsoli do gier, smartfona i tabletu) - zainstaluj program antywirusowy. Na urządzeniach dzieci warto zainstalować program filtrujący treści internetowe pod kątem wieku dziecka. Pamiętaj o aktualizacjach.
 2. Nie pobieraj załączników i nie klikaj w nieznane linki, które dostajesz od nieznajomych pocztą elektroniczną czy na komunikatorach Internetowych.
 3. Upewnij się, że sieć publiczna, z której korzystasz jest udostępniana przez użytkownika godnego zaufania. Zdarza się, że przestępcy internetowi podszywają się pod dostawcę chcąc wyłudzić wrażliwe dane - udostępniają np. sieci wi-fi o nazwach łudząco podobnych do nazwy hotelu czy kawiarni.
 4. Korzystając z publicznych sieci wi-fi, nie przeprowadzaj transakcji finansowych i innych czynności, przy których musisz podać tzw. wrażliwe dane.
 5. Skonfiguruj ustawienia swojej prywatności w sieci. Upewnij się, że Twoje dziecko również potrafi strzec swojej prywatności online.

Dziecko na wakacjach

 1. Przed wyjazdem dziecka na samodzielny wypoczynek omów z nim wszystkie podane powyżej zasady.
 2. Porozmawiaj z nim również o tym, jak teraz korzysta z Internetu, z jakimi sytuacjami może się spotkać i jakich rzeczy nie powinien robić. Koniecznie wytłumacz dlaczego. Zastanów się, jak możesz pomóc dziecku twórczo wykorzystać potencjał sieci do rozwijania jego zainteresowań, nauki i zabawy w czasie letniego wypoczynku. Internet to przecież nie tylko gry i portale społecznościowe.
 3. Koniecznie omów z dzieckiem (na przykładach) zasady kontaktu z ludźmi poznanymi w sieci - możliwości jakie to daje, ale i potencjalne niebezpieczeństwa.
 4. Naucz swoje dziecko i sam przestrzegaj zasady: pomyśl, zanim wrzucisz. Z dzieckiem pozmawiaj o możliwych konsekwencjach nierozważnych zachowań w sieci. Upewnij się, czy jest ostrożne w zawieraniu internetowych znajomości, czy szanuje siebie, a także nie obraża innych użytkowników Internetu. Przypomnij mu, że to, co zamieszcza w sieci, zostaje tam na zawsze.
 5. Naucz swoje dziecko krytycznej postawy wobec treści, jakie znajduje w sieci. Nie wszystkie informacje dostępne w Internecie są przecież prawdziwe.
 6. Uczul dziecko, by w sytuacji zagrożenia online poprosiło Ciebie lub inną zaufaną osobę dorosłą o pomoc.

Pamiętaj, że regulacje prawne obowiązują również w Internecie. Kiedy natrafisz w sieci na nielegalne lub szkodliwe treści, zgłoś je do działającego w NASK zespołu Dyżurnet.pl. Z zespołem można się skontaktować pisząc na adres dyzurnet@dyzurnet.pl, anonimowo za pomocą formularza na stronie dyzurnet.pl albo telefonicznie pod numerem 801 615 005.

http://www.saferinternet.pl