Wydarzenia na planie Pokaż na planie
logo

Bezpłatne badania spirometryczne

2019-04-02 ( wtorek )
10:00-16:00
os. Stare Żegrze 34, Poznań

Ruszyła ogólnopolska akcja badań spirometrycznych "Weź głęboki oddech". W Poznaniu, 2 kwietnia będzie można wykonać bezpłatne badanie układu oddechowego, czyli spirometrię. Spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia będzie stacjonował na osiedlu Stare Żegrze 34 (między 10.00 a 16.00). Aby wziąć udział w badaniu należy zapisać się wcześniej, w punkcie znajdującym się pod tym samym adresem, gdzie odbędą się badania.. Badania pokazują bowiem, że zanieczyszczone powietrze jest bardziej zabójcze niż papierosy, alkohol czy narkotyki. Jedną z obserwowanych konsekwencji pogarszającej się kondycji układu oddechowego jest występowanie POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2030 roku stanie się ona trzecią przyczyną zgonów na świecie. Rocznie z tego powodu umiera 20 000 osób, a prawie połowa, u których nastąpiło rozpoznanie umiera w ciągu kolejnych 10 lat.
Badania naukowe wskazują, że palenie tytoniu, nie jest jedyną przyczyna powstawania POCHP. U podstawy rozwoju przewlekłego stanu zapalnego w płucach  stoją także czynniki środowiskowe, czyli najprościej mówiąc fatalna jakość powietrza, którym oddychamy. Duże stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu powoduje rozwój stanu zapalnego w płucach i powstanie takich objawów jak kaszel, świsty podczas oddychania  lub duszności.
Ostatni raport NIK (2018) O ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami wskazał, że Polska wciąż jest jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza.
Spirometria pozwala ocenić sprawność układu oddechowego, czyli szybkość wydechu, pojemność oddechową płuc czy zawartość CO2 oraz innych gazów. Na jego podstawie można wykryć między innymi obturacyjną chorobę płuc - jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych.  

Zobacz https://fundacjaneuca.pl/a