Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Tramwajarki, tancerka, królowa

Komisja Kultury i Nauki wstępnie zaopiniowała propozycje nazewnicze związane kobietami, które zapisały się w historii Poznania. 

Fot. archiwum IPN
Fot. archiwum IPN

W związku ze stanowiskiem Rady Miasta w 2018 roku w nazewnictwie ulic i skwerów szczególnie promowane będą kobiety. Związane jest to między innymi z 100. rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych.

Trzy poznańskie tramwajarki, które podczas wydarzeń Czerwca 1956 niosły biało-czerwony sztandar na czele marszu otrzymają swój skwer u zbiegu ulic Kochanowskiego i Dąbrowskiego. Miejsce jest obecnie poddawane gruntownej rewaloryzacji. Helena Przybyłek, Stanisława Sobańska i Maria Kapturska zostały uwiecznione na fotografii stając jednym z symboli "czarnego czwartku", za swoja postawę były szykanowane przez komunistyczne władze. Propozycje pozytywnie zaopiniowała również Rada Osiedla Jeżyce.

Olga Sławska-Lipczyńska (1915-1991) była jedną z najbardziej utalentowanych tancerek scen polskich, później pedagogiem, założycielką szkoły baletowej w Poznaniu, która dziś nosi jej imię. Sławska-Lipczyńska ma także zostać patronką ulicy na Strzeszynie. Radni z Komisji Kultury i Nauki popierają tę propozycję, choć brakuje w tym przypadku pozytywnej opinii Rady Osiedla Strzeszyn, która chce ulicy Orląt Lwowskich.

Skwer przed Bramą Poznania ma otrzymać imię Świętosławy Sygrydy, córki Mieszka I i Dobrawy, siostra Bolesława Chrobrego. Była żoną króla Szwecji Eryka Zwycięskiego, któremu urodziła syna, późniejszego władcę tego kraju Olofa Skötkonunga. Po śmierci Eryka została żoną króla Danii i Norwegii Swena Widłobrodego. Z tego małżeństwa pochodzili m.in. późniejsi królowie Danii - Harald II Svensson i Kanut II Wielki, który najechał na Anglię i przez pewien czas był królem tego kraju.

Radni nie zgodzili się natomiast, aby rondo na Piątkowie nosiło imię Wandy Błeńskiej, która przez wiele lat pomagała trędowatym w Afryce, Honorowej Obywatelki Miasta Poznania. Część członków komisji forsuje pomysł przemianowania, znajdującego się na Ogrodach, placu Waryńskiego właśnie na pl. Wandy Błeńskej.

Radny Michał Grześ zaapelował, aby pomyśleć o ulicy dla Sławy Kwaśniewskiej, aktorki przez wiele lat związanej z Poznaniem. W przyszłym roku przypadnie piąta rocznica jej śmierci. Od lat 60. XX wieku grała na scenach poznańskich teatrów (najpierw w Polskim, później w Nowym). Znana także z wielu ról filmowych, współpracowała z takimi reżyserami jak: Agnieszka Holland, Filip Bajon, Feliks Falk. W 2004 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania.

Mateusz Malinowski