Poznań wiodącym ośrodkiem przesiewowych badań słuchu

Poznańska Pracownia Badań Przesiewowych Słuchu stała się siedzibą koordynatora medycznego Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu Noworodków w Polsce.

Centrum Kongresowo-Dydaktyczne fot. K. Fryś - grafika artykułu
Centrum Kongresowo-Dydaktyczne UM fot. K. Fryś

Przy Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu powstała Pracownia Badań Przesiewowych Słuchu, która została ogólnopolskim koordynatorem Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu Noworodków.
Program Przesiewowych Badań Słuchu Noworodków należy do największych krajowych profilaktycznych programów zdrowotnych. Obejmuje m.in. przebadanie wszystkich noworodków w kierunku ewentualnych nieprawidłowości słyszenia, co skutkuje szybka diagnostyką i ewentualnym rozpoczęciem leczenie już od 6. miesiąca życia. Co roku badaniu podlega ok. 350 tys. dzieci. Program ten zainicjowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w 2003 r. był pierwszym w skali świata i jest obecnie wzorcowym dla innych krajów. Aktualnie, przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, badania takie prowadzi ponad 500 ośrodków medycznych w całym kraju, koordynowanych przez poznańską Pracownię.