Aktualności energetyczne

 • 14 marca 2016r. - odbyło sie spotkanie przedstawicieli Miasta w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznym Usług Medycznych.

Obiekt ten w ostatnim roku przeszedł gruntowną termomodernizację uwzględniającą zastosowanie systemów zarządzania energią, odzysku ciepła z wentylacji, pomp ciepła czy paneli hybrydowych. Było to zatem doskonałe miejsce na spotkanie w sprawie poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej. W trakcie spotkania rozważano m.in. pomysł projektu dot. zarządzania energią w obiektach oświatowych. Póki co jest to pomysł i dotyczy ok. 50 obiektów oświatowych, które miałyby zostać wyposażone w systmy zarządzania energią poprawiające znacznie efektywność energetyczną tych obiektów. Spotkał się on jednak z aprobatą i mamy nadzieję, na dalszy rozwój tego projektu.


 • 20 listopada 2015r. - zawarto umowę na grupowy zakup gazu

Miasto Poznań opierając się na doświadczeniu w przeprowadzeniu grupowego zakupu energii elektrycznej jako pierwsza w Polsce gmina podjęła działania w celu utworzenia grupy zakupowej gazu. W ubiegłym roku przeprowadzono pionierski proces przygotowania dokumentów przetargowych, inwentaryzację punktów poboru gazu oraz powołano grupę jednostek miejskich. W skład grupy zakupowej weszło blisko 150 jednostek podległych Miastu Poznań, które wykorzystują gaz dla celów grzewczych w taryfach W4, W5 i W6.

W wyniku ubiegłorocznego postępowania przetargowego wybrano ofertę spółki DUON Marketing and Trading S. A., która była korzystniejsza od wcześniejszych umów taryfowych z PGNiG S.A. o około 200 tys. zł.

Sukces grupowego zakupu gazu zdecydował o kontynuacji projektu. W kolejnym postępowaniu na grupowy zakup gazu na rok 2016 najkorzystniejszą ofertę złożyła firma PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. o wartości ok. 9,9 mln zł brutto.

Oszczędności grupy w roku 2016 wynikające z zawartej umowy szacuje się na kwotę ok. 750 tys. zł w stosunku do roku bieżącego oraz ok. 900 tys. zł w stosunku do obowiązujących obecnie cen taryfowych PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o.


 • 9 listopada 2015r. - zawarto umowy na zakup energii elektrycznej

Spotkanie w sprawie zawarcia umów na grupowy zakup energii elektrycznej pomiędzy uczesnikami Poznańskiej Grupy Zakupowej a spółką PGE Obrót S.A. z siedzibą w Rzeszowie odbyło sie w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Poznania.

W imieniu Miasta Poznań umowa zostanie zawarta przez Prezydenta Miasta Pana Jacka Jaśkowiaka, a w przypadku pozostałych uczestników odpowiednio przez Burmistrzów i Wójtów jednostek samorządu terytorialnego oraz Prezesów i Dyrektorów podmiotów związanych z Miastem i Gminami.

W ramach postępowania ofertę złożyły cztery przedsiębiorstwa energetyczne, z których najkorzystniejszą ofertę cenową złożyła spółka PGE Obrót S.A. Szacowane oszczędności grupy zakupowej wynikające z zawartych umów oscylują na poziomie ok. 5 mln zł w stosunku do roku ubiegłego i ok. 35 mln zł w stosunku do stawek taryfowych spółki ENEA S.A.


 • 14 października 2015r. - Poznań otrzymał wyróżnienie w konkursie ECO-MIASTO 2015.

Miasto Poznań realizuje wiele przedsięwzięć z dziedziny efektywności energetycznej. Wśród nich można wymienić takie jak:

 1. Budowa Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych;
 2. Montaż kolektorów słonecznych w budynkach użyteczności publicznej (np. Szpital im.Strusia i domy pomocy społecznej);
 3. Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej (np. budynek POSUM i placówki oświatowe);
 4. Wymiana i modernizacja instalacji ogrzewania w budynkach użyteczności publicznej (np. budynki Urzędu Miasta i oświatowe);
 5. Zmiana źródła ciepła w budynkach użyteczności publicznej (podłączenie do miejskiej sieci cieplnej);
 6. Wykonywanie audytów budynków użyteczności publicznej;
 7. Modernizacja oświetlenia ulicznego (np. oświetlenie LED w ramach programu SOWA);
 8. Działania na rzecz mieszkańców (np. program "Trzymaj ciepło" i KAWKA).

ECO-MIASTO jest konkursem organizowanym przez Ambasadę Francji w Polsce, który ma na celu wyróżnić zaangażowanie miast w zakresie zrównoważonego rozwoju. Rywalizacja miast odbywa się w czterech kategoriach:

 1. Mobilność zrównoważona,
 2. Efektywność energetyczna,
 3. Gospodarka odpadami,
 4. Gospodarka wodna.

Miasto Poznań zgłosiło aplikację przedstawiając swój dotychczasowy dorobek w zakresie efektywności energetycznej.

Na tle innych miast został on zauważony i wyróżniony w kategorii miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 000. W konkursie doceniono nasz wkład w kompleksowe podejście do zagadnienia promowania efektywności energetycznej.


 • 25 września 2015r. - NOC NAUKOWCÓW 2015 - jedyna taka noc w Europie!

Od ponad 10 lat pewnej wrześniowej nocy, każdy może stanąć ramię w ramię z naukowcem i razem z nim stworzyć coś niezwykłego. Noc Naukowców to ogólnoeuropejska impreza, za której cel organizatorzy postawili sobie zmianę wizerunku naukowca. Największe poznańskie uczelnie otwierają swoje drzwi przed wszystkimi gośćmi, którzy zechcą doświadczyć cudów nauki.

Wśród wielu atrakcji nie może zabraknąć "energetycznych akcentów". Na Politechnice Poznańskiej odbędą się następujące warsztaty i pokazy:

 1. "Koleżanko i Kolego, przyjdź i zrób prąd z niczego" - Budynek Wydziału Elektrycznego , ul.Piotrowo 3A w godzinach 17.00-20.00
 2. "Festiwal Wysokich Napięć" - Hala 23, Laboratorium Wysokich Napięć, w godzinach 16.00-22.50 (KONIECZNA WCZEŚNIEJSZA REJESTRACJA)
 3. "Samochody Elektryczne i Hybrydowe-co jest pod maską?" - Hala A17/1, Laboratorium Diagnostyki Pojazdów Samochodowych w godzinach 17.00-20.45 (KONIECZNA WCZEŚNIEJSZA REJESTRACJA)

Natomiast na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza będzie można zbudować swoją własną  małą elektrownię w Collegium Geographicum na ul. Dzięgielowa 27 na Campusie Morasko, w godzinach 17.00-19.45 (KONIECZNA WCZEŚNIEJSZA REJESTRACJA).

 Więcej informacji: NOC NAUKOWCÓW 2015


 • Krótka relacja z wydarzenia

Noc Naukowców 2015 przeszła już do historii. W tym roku na Campusie Politechniki Poznańskiej, który odwiedziliśmy z aparatem, pojawiło się ponad 30 000 pasjonatów nauki.

Wśród atrakcji przygotowanych przez kadrę i młodych naukowców uczelni technicznej były pokazy, warsztaty, konkursy i wykłady. Odbywały się one na całym Poligrodzie, w: Centrum Wykładowym i Bibliotece Technicznej, Wydziale Elektrycznym, halach laboratoryjnych, Centrum Mechatroniki Biomechaniki i Nanoinżynierii oraz na Wydziale Elektroniki i Telekomunikacji. Szereg imprez towarzyszących odbywał się na placu przed Centrum Wykładowym. Każdy z uczestników tej wyjątkowej nocy (tylko jednej takiej w Europie!) mógł zobaczyć i przetestować bolid Formuły 1 zbudowany przez studentów Politechniki, zrobić prąd z niczego, zbudować własnego robota, wziąć udział w warsztatach chemicznych i fizycznych, "zobaczyć" wysokie napięcie z bliska czy poczuć się jak pilot szybowca w symulatorze Fregaty oraz wiele, wiele innych....Największą popularnością cieszył się Fizyka Wind Show, który gromadził ponad 600 osób na każdym pokazie. Jubileuszowa edycja po raz kolejny okazała się wspaniałym widowiskiem, a nauka zyskała nowych zwolenników!


 • 12 września 2015r. w godzinach 10.00 - 14.00 na terenie Elektrociepłowni Karolin organizowana jest tzw. Ciepła Sobota z VEOLIĄ w Poznaniu. 

Na gości, którzy przybędą na to wydarzenie czeka wiele atrakcji,  w tym zwiedzanie elektrociepłowni z przewodnikiem, "Laboratorium zimna", warsztaty "Prąd z niczego" prowadzone przez naukowców i studentów z Politechniki Poznańskiej i.. tradycyjna grochówka!

Więcej informacji: Dzień Otwartych Drzwi w Elektrociepłowni Karolin


 • Krótka relacja z wydarzenia:

W sobotę, 12 września 2015r. elektrociepłownię Karolin odwiedziło ponad tysiąc osób! Zwiedzający z zainteresowaniem oglądali miejsca, urządzenia, instalacje niedostępne na co dzień dla osób postronnych, często zadawali przewodnikom dodatkowe, dociekliwe pytania.

W namiotach ekspertów nie tylko dzieci chętnie brały udział w doświadczeniach chemicznych; dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość zrobienia sobie zdjęcia kamerą termowizyjną, wiele zainteresowania też budziły szczegóły eksploatacji miejskiej sieci ciepłowniczej. Nie zabrakło okazji do zapoznania się z działaniami zakładowej straży pożarnej, jak zwykle można było wypróbować swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Stanowisko sportowców z WKS Grunwald oblegali chętni do wypróbowania siły swoich mięśni; każdy chciał zobaczyć przy namiocie naukowców z Politechniki Poznańskiej jak zrobić prąd z niczego, czego może dokonać ciekły azot i jakie zagadki kryją zwykłe (zdawałoby się) drewniane zabawki; olbrzymie bańki mydlane budziły zachwyt szczególnie najmłodszych gości.  Mali i nieco więksi artyści brali udział w tradycyjnym konkursie rysunkowym.

Nadwątlone siły ratowała nieodłączna grochówka, wielu chętnych wygrywało parasole w konkursie wiedzy o ekologii, a dla młodszych gości przewidziano książeczki i komiks o tematyce związanej z działalnością Veolii.


 • 8 września 2015r. uruchomione zostało postępowanie przetargowe na grupowy zakup energii elektrycznej.

Więcej informacji: Postępowanie przetargowe - grupowy zakup energii elektrycznej


 • 8 września 2015r. uruchomione zostało postępowanie przetargowe na grupowy zakup gazu dla punktów poboru gazu należących do Miasta Poznań. Postępowanie dotyczy grup taryfowych W-4, W-5 i W6A.

Więcej informacji: Postępowanie przetargowe - grupowy zakup gazu