Cenimy różnorodność- czyli jak działać przeciw wykluczeniu.

Mam czasem sygnały, z których wynika, że tolerancja w szkołach nadal bywa problemem- mówi Marta Mazurek, pełnomocnik Prezydenta Poznania d/s przeciwdziałania wykluczeniom- dlatego zorganizowałam to szkolenie. Hasło: "Edukacja na rzecz różnorodności". Prowadzący- doktor Violetta Kopińska z UMK w Toruniu.

Chcę pokazać dyrektorom i nauczycielom szkół, jakie są instrumenty prawne, pozwalające w ich placówkach bronić zasad równości. Młodzież często nie wie, że prześladując, przezywając, hejtując rówieśników po prostu łamie prawo. I może ponieść za to konsekwencje- mówi dr Kopińska. Ja sama, jako nastolatka, miałam kłopoty tej natury. Co wtedy robiłam? Nic, bo nie wiedziałam, co powinnam robić. Wtedy nie mówiło się w szkołach o tolerancji.

warsztaty z tolerancji - grafika artykułu
warsztaty z tolernacji

Cieszę się, że organizuje się dla nas tego typu warsztaty- mówi Magdalena Jurczyk- Maciuszonek z Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu. Mam nadzieję, że dostanę tutaj narzędzia, które będą mi pomocne w trudnych sytuacjach. Zdarzają się takie- na przykład, gdy ktoś z uczniów oznajmia nam, że chce zmienić płeć. To sprawa, którą trzeba "przepracować" z całą klasą. Dlatego my, nauczyciele, chcemy wiedzieć, jak się zachować, gdy młody człowiek deklaruje poważne zmiany- także w kwestii wiary-i w swoim życiu.

Poza wykładem chcę zaproponować nauczycielom całą listę fundacji i instytucji, do których mogą zgłaszać się, gdy zaistnieje jakiś problem- mówi dr Mazurek. Chodzi o budowanie w szkołach otwartości, o mówienie głośno o tolerancji nie tylko na lekcji wychowawczej, ale też na plastyce czy języku polskim.

Nas także dotyczy problem dyskryminacji i wykluczenia- mówi radca prawny MOPR w Poznaniu Paweł Wilkosz. Dlatego biorę udział dziś w tych zajęciach. Ludzie żalą się, że są dyskryminowani, bo mają zbyt daleko do miejsca pracy i pracodawcy to przeszkadza. Albo ich niepełnosprawność sprawia problem. Mam nadzieję, że dowiem się dziś czegoś ciekawego w kwestii przeciwdziałania takim zachowaniom.

Podobną nadzieję ma Joanna Iwicka z ZSM im. KEN w Poznaniu. Tolerancja- taka szeroko pojęta-  to mój konik. Interesuje mnie wszelka różnorodność i dlatego tu jestem. Co prawda, nie ma u nas w szkole trudnych sytuacji ze względu na czyjąś orientację seksualną, ale sporo jest zagrożeń wykluczeniem ze względu na biedę. Tu też chciałabym wiedzieć, jak zachowywać się w tego typu sytuacjach.

A Iwona Knopp z Ośrodka Szkolno- Wychowawczego chciałaby poznać bliżej przepisy prawne, które pozwolą uświadomić podopiecznym, że nie można znęcać się nad słabszymi. U nas wszystkie dzieci są niepełnosprawne- mówi pani Iwona. I czasem to one same znęcają się nad kimś, kto jest upośledzony bardziej. To paradoks, ale tak bywa. Chcemy z tym walczyć i tu właśnie mam zamiar dowiedzieć się, jak.

Ja również na to liczę, bo jestem słaba w kwestiach prawnych- mówi Aleksandra Staszak, pedagog z IX LO. U nas w szkole nie ma specjalnych problemów z dyskryminacją uczniów, choć mamy młodzież z Ukrainy, ale gdyby jednak one zaistniały, to warto wiedzieć, jak wtedy działać.

Na początek- pamiętać jednak, że, jak mówi Powszechna Deklaracja Praw Człowieka: " wszystkie istoty ludzkie rodzą się wolne i równe w godności i prawach". A potem już jakoś pójdzie..