Poznański Czerwiec '56 oczami gimnazjalistki

Zaczęło się od opowieści rodzinnych, które mnie bardzo zaciekawiły - tak, w wypowiedzi dla Telewizji WTK, o rozpoczęciu prac nad wydaniem autorskiego, dwujęzycznego przewodnika, opowiada Patrycja Wasielewska, zwyciężczyni konkursu "Przewodnik po wydarzeniach Poznańskiego Czerwca", zorganizowanego przez Instytut Historii UAM oraz Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego.

foto - grafika artykułu
foto

To pierwszy tak duży sukces uczennicy, jednak jak się okazuje, nie jej jedyna pasja. Poza historią drugoklasistka interesuje się także fizyką, informatyką oraz grafiką, pisze także wiersze. W zeszłym roku wydała swój pierwszy tomik poetycki pt. "Zakątki życia". Kolejną z publikacji jest przewodnik, uhonorowany główna nagrodą w konkursie. Co warto podkreślić, jego projekt jest autorską kompozycją gimnazjalistki, począwszy od zdjęć, oprawy graficznej, aż po merytoryczny opis wiodący śladami poznańskiego zrywu. W trakcie 3-miesięcznych prac nad projektem, Patrycja przygotowała także gry dydaktyczne - memo, quiz i puzzle - które pozwalają uczyć się historii poprzez zabawę. Pierwsza część informatora przedstawia rys historyczny, wprowadzający czytelnika do świata Poznańskiego Czerwca, natomiast w jego dalszej części znaleźć można opis wędrówki po Poznaniu śladami minionych wydarzeń. Znajdują się tam także wspomnienia naocznych świadków i uczestników robotniczego strajku. O wysokim poziomie monografii świadczą słowa prof. dr hab. Stanisława Jankowiaka, kierownika Zakładu Najnowszej Historii Polski Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który powiedział - Nagroda główna - praca w kategorii gimnazjów autorstwa Patrycji Wasielewskiej rzeczywiście zaskoczyła nas wszystkich poziomem merytorycznym, sposobem i formą, w której została przekazana informacja o Poznańskim Czerwcu i różnymi pomysłami, które mogą służyć upowszechnianiu wiedzy o Poznańskim Czerwcu w postaci pakietu gier dla różnych grup wiekowych. Chciałbym podkreślić, że to rzeczywiście bardzo dobrze dwujęzycznie przygotowana praca.

Uroczystość nagrodzenia laureatów konkursu, zorganizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania oraz oraz Pani europoseł dr Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, odbyła się 17 listopada w Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 roku. Zgromadzonych gości przywitała kierownik muzeum, mgr Kinga Przyborowska, a główne założenia konkursu przedstawił prof. dr hab. Stanisław Jankowiak. Podczas gali odbyło się wręczenie nagród finalistom, wspomnianej uczennicy klasy II gimnazjum oraz pozostałym laureatom - Marii Jurdze oraz Jędrzejowi Koniecznemu. Uroczystość uświetniła prezentacja twórczości czerwcowej, która zgromadzonym gościom pozwoliła przenieść się na chwilę do wydarzeń minionych dni i na własnej skórze poczuć dreszcz czerwcowych strajków.

Sukces poznańskiej gimnazjalistki jest dowodem na to, że dzieje Poznańskiego Czerwca '56 pozostają nadal żywe w sercach Poznaniaków, a ich kultywowaniem zainteresowani są także przedstawiciele młodego pokolenia. Mimo, iż nie pamiętają historycznych wydarzeń, pragną odtworzyć je dzięki wspomnieniom naocznych świadków, będących prawdziwą skarbnicą wiedzy o tamtych czasach.