Samorząd-nauka-biznes. I szacun dla edukacji zawodowej.

Żyjemy w globalnej wiosce. Czujemy to przecież na każdym kroku. Musimy więc uczyć się wspólnego porozumiewania się i szybkiego kontaktu, będąc w różnych częściach Europy czy świata- mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania podczas piątkowej międzynarodowej konferencji, która  miała miejsce na UAM. Jej hasło:" Wyzwania dla edukacji zawodowej w Smart Cities". Miasto Poznań kładzie bardzo duży nacisk na promocję szkolnictwa zawodowego- podkreślił Mariusz Wiśniewski. Dlatego cenimy szczególnie te projekty edukacyjne, które mają zasięg miedzynarodowy, bo to daje nam szansę nie tylko poznawania innych kultur, szkolenia języka obcego, ale też podpatrywania rozmaitych nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jakie przynoszą między innymi Smart Cities.

NEF-konferencja
NEF- konferencja

Ale zacznijmy od początku. Brałem niedawno udział w spotkaniu w Brukseli, gdzie mówiliśmy o dobrych dla Smart Cities pomysłach, o tym, ile ich zastosowanie daje miastu wymiernych korzyści finansowych i jakim bywa ułatwieniem dla ludzi. Wtedy narodził się pomysł na organizację następnej takiej konferencji w Poznaniu. A że dla Poznania jednym z priorytetów jest mądre, nowoczesne  kształcenie zawodowe, to pod tym właśnie kątem przebiega dzisiejsze spotkanie -tłumaczył Michał Łakomski pełnomocnik Prezydenta Poznania do spraw Smart City.

I bardzo nas to cieszy, bo możemy nie tylko posłuchać o tym, co nam dają Smart Cities, ale też powiedzieć trochę o naszych dobrych praktykach, dzięki którym szkolnictwo zawodowe w Poznaniu jest na bardzo wysokim poziomie- wyjaśniał Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty w Poznaniu. Nie zapominajmy o tym, że to naszym pomysłem była Arena Zawodów, którą  podpatrzyły i skopiowały już inne miasta w Polsce. Poznańskie dobre praktyki są  "kupowane" przez takie metropolie, jak Kraków czy Wrocław.

W zakresie promocji i rozwoju szkolnictwa zawodowego widzimy trzy podstawowe obszary: to szkoła, pracodawca i samorządy lokalne- mówiła Renata Jocz z Wydziału Oświaty. I jeśli one się uzupełniają, mają dobrą komunikację i wspólne cele- można liczyć na sukcesy. Jasne, że podstawową rolą miasta, jako samorządu lokalnego, jest  dofinansowanie różnych działań i projektów, ale jeśli miasto robi to ze zrozumieniem wagi tematu, to te pieniądze wydawane są naprawdę mądrze i efektywnie.

Zarządzam szkołą zawodową na wsi o dosyć zabawnej nazwie- mówił Krzystzof Świerk, dyrektor Centrum Szkoleń praktycznych Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich. I powiem, że udało nam się odbudować prestiż szkolnictwa zawodowego doskonale. Dziś to do nas przyjeżdżają pracodawcy, pokonują 300 kilometrów, by się z nami spotkać i zapytać, jak my to robimy. A my staramy się konsekwentnie docierać do celu- do gimnazjalistów, czy teraz już uczniów szkół podstawowych, do ich rodziców po to, by im uprzytomnić, w jakich zawodach na młodych ludzi czekać będzie praca i w jaki rodzaj kształcenia warto naprawdę zainwestować.

My również pracujemy cały czas, by zbliżać maksymalnie przyszłego pracodawcę z przyszłym pracownikiem. By przemysł, specyficzny dla naszego regionu, wiązał się w różny sposób ze sposobami edukacji tak, by doprowadzić do utworzenia nowych, możliwie skutecznych ścieżek edukacyjnych- wyjaśniał Tom Clark, dyrektor zarządzający Your Future Ltd ze Szkocji.

A Agnieszka Kozłowska- Rajewicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego zwracała uwagę na to, by wszystkie nowoczesne możliwości wynikające ze Smart Cities, także w zakresie szkolnictwa zawodowego odpowiednio propagować. Bo co z tego, że bilety MPK czy do teatru są już dostępne do kupienia przez aplikację na smartfona, skoro wielu ludzi nie umie tej operacji wykonać. Jedno jest pewne- po erze Internetu, GPS-ów, smartfonów przyszedł czas na Smart Cities. W ich wykorzystaniu przoduje Europa. A Poznań  już dość dawno wyciągnął rękę po te rozwiązania.Bo jak mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania- my tutaj myślimy wielotorowo i perspektywicznie.