Z Rio de Janeiro na Rataje!

Ratajskie Igrzyska Olimpijskie- to pomysł Beaty Beaty Lewickiej- Płaczek, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 20 w Poznaniu. Kocham sport, sama biegam w maratonach, biorę udział w triathlonie, a w przeszłości, jako kajakarka, zdobyłam brązowy medal na Mistrzostwach Świata- mówi pani dyrektor. A że woda łączy, jak żaden inny żywioł, to przyciągamy do naszej szkoły naszych sportowców wodnych, którymi Poznań stoi przecież na poziomie światowym. Wraz z nimi otwieramy dziś nasze III Igrzyska, w których udział weźmie 1200 uczniów poznańskich szkół i ponad dwustu przedszkolaków z Rataj.

RIO - grafika artykułu
RIO

Nasze tegoroczne RIO wpasowały się z nazwą idealnie- mówi Janusz Nowaczyński z Rady Osiedla Rataje. Wśród gości obecnych na dzisiejszym otwarciu imprezy jest wielu sportowców, którzy reprezentowali Polskę na Olimpiadzie w Rio de Janeiro i oni też będą namawiać nasze dzieci do tego, by sport uznawały za ważną, zdrową, rozwijającą część swojego życia. A jak to zrobią?

Kiedy pan od wychowania fizycznego zachęca dzieci do morderczych treningów, bywa nieprzekonujący- uśmiecha się Marta Walczykiewicz, kajakarka, tegoroczna srebrna medalistka z prawdziwego Rio. Ale kiedy my, sportowcy wyjmiemy nasze prawdziwe medale, pokażemy je młodym zawodnikom, opowiemy o naszych sukcesach, ale i porażkach, które są przecież wpisane w karierę każdego z nas, to mamy szansę trafić do serc dzieciaków. Pokazać im, że warto, że da się z Ratajskich Igrzysk Olimpijskich dotrzeć do Rio de Janeiro, i do Pekinu, i do Londynu...

Trzeba nie tylko pracować i być nieugiętym- mówi Szymon Ziółkowski, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Sydney, obecnie poseł na Sejm RP. Trzeba wiedzieć, że sport jest bardzo podobny do prawdziwego, czasem bezlitosnego życia. To przez sport dowiadujemy się, że nie zawsze jest różowo, nie zawsze jest sprawiedliwie, że samemu niewiele się zdziała, że trzeba być odpowiedzialnym. I jeszcze mnóstwa innych rzeczy, dlatego ja nie żałuję ani jednej godziny spędzonej na treningu. Bo to sport uczynił mnie takim człowiekiem, jakim jestem dzisiaj.

Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania witając obecnych na uroczystości otwarcia RIO wspominał nie tylko o tym, że sportowe zmagania uczynią uczniów trzynastu szkół, które biorą udział w zawodach silniejszymi, ale pozwolą też na jeszcze lepszą integrację osiedla Rataje.- To moja macierzysta dzielnica - mówił Mariusz Wiśniewski. Cieszy mnie ta wyjątkowa inicjatywa, bo pokazuje ona, że można zorganizować tysiąc dwustu uczniów i kilkanaście placówek do wspólnej zabawy, ale też do zdrowej rywalizacji. Będą puchary, medale, łzy radości.. Życzę ich wszystkim biorącym udział w tegorocznym RIO.

A ja życzę wszystkim uczniom i przedszkolakom, żeby zapamiętały z tej sportowej lekcji taka oto naukę: w czasie zawodów zdobywamy laury, bawimy się, zawieramy przyjaźnie- powiedziała Żaneta Glanc, lekkoatletka, uczestniczka Olimpiad w Pekinie, w Londynie i w Rio de Janeiro. Dbamy i o nasze ciało, i o charakter, bo nic tak skutecznie nie kształtuje osobowości jak rzetelnie, konsekwentnie uprawiany sport. Trzymam kciuki za wszystkich uczestników RIO!