Fala upałów w Poznaniu!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu ostrzega przed falą upałów. Termometry pokażą nawet 36 stopni Celsjusza. Taka aura może się utrzymać do 9 sierpnia.

UMP 2015
UMP 2015

Synoptycy przewidują, że w najbliższych dniach temperatura w Poznaniu może sięgać nawet 36 stopni Celsjusza. Fala upałów może być szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób starszych, dlatego w tym czasie warto zachować szczególną ostrożność.

- Ekstremalne temperatury są szczególnie groźne dla seniorów i osób schorowanych. Warto zapytać samotnych lub starszych sąsiadów, czy mają dostateczny zapas wody i czy nie potrzebują pomocy. Nasza wrażliwość może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie - apeluje zastępca prezydenta Miasta Poznania Agnieszka Pachciarz.

Unikanie wychodzenia na zewnątrz między 10:00 a 17:00, jasne i przewiewne ubranie z nakryciem głowy, picie dużej ilości wody, a także używanie kremów ochronnych - to kilka z podstawowych zasad, do których należy się stosować w trakcie upałów. Warto korzystać również z chłodnych kąpieli. Nie należy ich jednak zażywać zaraz po przyjściu do domu, gdyż może to spowodować szok termiczny. Ci, którzy poruszają się samochodami, muszą również pamiętać o tym, aby w upalne dni nie zostawiać w nich dzieci, zwierząt oraz materiałów łatwopalnych.

Podczas upałów należy obserwować swój organizm. Złe samopoczucie, zawroty głowy czy gorączka powinny skłonić do zwrócenia się o pomoc do lekarza.

W Poznaniu działają już kurtyny wodne, które mają pomóc mieszkańcom znieść upalne dni.

- Upał w mieście nie jest łatwą sprawą, dlatego jak co roku dajemy poznaniakom możliwość ochłodzenia się kurtynami wodnymi. Nowością są mgławice, które dzięki specjalnym rozetkom podpiętym do węży, rozpylają wodę w postaci mgiełki. Można je znaleźć przy parku Wilsona, na placu Mickiewicza, przy Starym Marychu oraz w okolicy Starego Browaru - mówi Dorota Wiśniewska z Aquanetu.

Na poznańskie ulice 4 sierpnia wyjadą też polewaczki Zarządu Dróg Miejskich. Będą zraszać ulice Starego Miasta, Grunwaldu, Łazarza, Jeżyc i Wildy. Od wielu lat Zarząd Dróg Miejskich, kiedy temperatury są bardzo wysokie (ok. 30 stopni Celsjusza) a prognozy zapowiadają kolejne gorące dni i brak opadów deszczu zleca polewanie ulic.

Z wyjazdów polewaczek korzyści czerpią kierowcy, którzy zyskują schłodzoną nawierzchnię jezdni oraz mieszkańcy, którzy w upalne dni mają spłukane z kurzu i pyłków ulice. Woda do polewania ulic pobierana jest z ujęć Aquanetu.

Polewaczki będą wyjeżdżać na ulice poza szczytem komunikacyjnym, między 17.00 a 20.00. Zarząd Dróg Miejskich zlecił polewanie ulic do soboty, 8 sierpnia z możliwością przedłużenia usługi.

Wysokie temperatury mogą utrzymać się do 9 sierpnia.

DP/ZDM