Powstanie Warszawskie - pamiętamy! Program obchodów

Poznań pamięta o powstańcach warszawskich. 1 sierpnia w dniu 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, równolegle z obchodami centralnymi, poznaniacy uczczą pamięć uczestników tego bohaterskiego zrywu, wśród których było ponad ośmiuset Wielkopolan. 

UM Poznan
UM Poznań

Pierwszym akcentem obchodów, których współorganizatorem jest Prezydent Miasta Poznania, będzie złożenie kwiatów pod Tablicą Pamięci w krużgankach kościoła oo. dominikanów przy al. Niepodległości.

Sygnałem do rozpoczęcia głównych obchodów będą syreny, które o godzinie "W" czyli dokładnie o 17.00 zabrzmią w całym mieście. Organizatorzy zachęcają, by w tym momencie zatrzymać się chociaż na chwilę i pomyśleć o tych, którzy oddali życie za Polskę.

Uroczystości rocznicowe, w których weźmie udział zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski, odbędą się przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Parku Henryka Wieniawskiego. Zaplanowano tam uroczysty Apel Pamięci, przemówienia oraz składanie kwiatów pod pomnikiem.

O godzinie 20.30, w tym samym miejscu, nastąpi zapalenie zniczy oraz oddanie hołdu poległym w powstaniu. 

Ostatnim punktem poznańskich obchodów będzie msza św. w niedzielę o godzinie 10.00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry.