Poznański Rower Miejski rośnie w siłę!

Miłośnicy rowerowych przejażdżek w Poznaniu mają kolejny powód do dumy. W mieście do dyspozycji będą mieli aż 37 stacji, na których pojawi się ponad 440 jednośladów. Kolejna właśnie powstała przy Akademii Wychowania Fizycznego.

UMP 2015
UMP 2015

Rozbudowa Poznańskiego Roweru Miejskiego była zapowiadana od dłuższego czasu. Po licznych konsultacjach z mieszkańcami Poznania udało się wyznaczyć kolejne lokalizacje stacji z jednośladami do wypożyczenia. Pojawią się one m.in. przy parku Sołackim, Termach Maltańskich, rondzie Starołęka, pływalni UAM czy rondzie Solidarności. Rowerowa stacja powstała również na AWF-ie. Zjawił się przy niej zastępca prezydenta Miasta Poznania Maciej Wudarski.

- Mieliśmy 180, miało być 350 a będzie ponad 440 miejskich rowerów do wypożyczenia - mówi prezydent Wudarski. - Myślę, że możemy już zdradzić, iż uruchomimy dodatkowe 7 stacji, dzięki którym poznaniacy będą mogli dogodnie korzystać z jednośladów. O lokalizacji zdecydowali już sami mieszkańcy naszego miasta.

W tym roku na rozbudowę Poznańskiego Roweru Miejskiego przeznaczono aż 3 mln złotych. Nowe punkty wypożyczeń jednośladów to jednak nie jedyne zmiany. Każda stacja zostanie wyposażona również w nowy rodzaj zabezpieczeń (elektrozamki, dzięki którym wynajmowanie i oddawanie rowerów będzie prostsze) oraz ekrany dotykowe. Ponadto za skorzystanie z roweru będzie można zapłacić kartą kredytową, debetową i zbliżeniową, a cały system zostanie również zintegrowany z PEKĄ.

- Nowoczesne terminale czy czytelny monitor, na którym będzie można m.in. w prosty sposób zlokalizować wszystkie stacje rowerowe w mieście to tylko niektóre z punktów rozbudowy naszego systemu. Takie rozwiązanie wprowadzone jest w 4 miejscach na świecie, w tym jedno znajdzie się właśnie w Poznaniu - mówi prezes zarządu Nextbike, Tomasz Wojtkiewicz.

Po zakończeniu wszystkich prac modernizacyjnych Poznański Rower Miejski stanie się najnowocześniejszym technologicznym systemem w Polsce. Z jego rozbudowy zadowolony jest również Miejski Oficer Rowerowy Wojciech Makowski.

- Im system będzie większy, tym bardziej będzie on funkcjonalny - stwierdził. - 37 stacji rowerowych to atrakcyjna opcja dla poznaniaków poruszających się jednośladami. Mam nadzieję, że coraz więcej mieszkańców miasta będzie chciało skorzystać z takiej opcji.

DP