Rusza Poznański Budżet Obywatelski 2016

Więcej pieniędzy, podział na projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe i brak zespołu opiniującego projekty to tylko kilka nowych zasad konsultacji w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz oraz przedstawiciele dziesięciu stowarzyszeń podpisali 28 kwietnia list popierający wypracowane wspólnie zmiany w budżecie obywatelskim na przyszły rok. Zbieranie pomysłów zacznie się już 5 maja. 

UMP 2014 - grafika artykułu
UMP 2014

Poznański Budżet Obywatelski 2016 to konsultacje pomysłów na Miasto, gdzie do dyspozycji będzie  15 milionów złotych. Z tej sumy 5 milionów zostanie przeznaczonych na projekty "ogólnomiejskie" i po 2 miliony na projekty "dzielnicowe". W planach są debaty z mieszkańcami na każdym etapie procesu konsultacji.

Wśród nowych zasad ustalonych wspólnie ze stowarzyszeniami są:

  • większe otwarcie: poznaniakiem jest ten, kto się nim czuje
  • łatwiejszy dostęp: likwidacja zespołu opiniującego
  • większe szanse: limity kwotowe dla projektów

Kryterium kwalifikującym projekty "ogólnomiejskie" to koszt większy niż przewidziany na projekty "dzielnicowe" lub obszar oddziaływania projektu wykraczający poza 1 dzielnicę.

Zgłaszane projekty muszą być zgodne z kompetencjami gminy i  prawem lokalnym, a zwłaszcza z miejskimi planami zagospodarowania przestrzennego. Jeśli zgłoszony projekt obejmie zadania wpisane w budżecie Miasta Poznania nie będzie on poddawany głosowaniu. Innymi okolicznościami uniemożliwiającymi realizację proponowanego zdania są:
-  nie spełnienie wymogów w zakresie gospodarności (np. gdy podobny projekt w danej dzielnicy jest już realizowany i zadanie będzie go dublowało)
- sytuacja, w której teren, na którym ma być realizowane zadanie przeznaczony jest na sprzedaż lub inny cel
- opracowywany jest plan zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu, którego zapisy mogą być niezgodne z założeniami zgłaszanego projektu
- trwają konsultacje społeczne dotyczące sposobu zagospodarowania danego terenu lub konkurs architektoniczny
- projekt ma charakter komercyjny tzn. wynika z niego, że wnioskodawca będzie czerpał zysk w związku z realizacją projektu
- miejsce realizacji w przestrzeni miejskiej nie stanowi własności Miasta Poznania lub jest obciążone na rzecz osób trzecich lub brak jest zgody właściciela gruntu
- koszty projektu nieprzekraczające 2 miliony złotych

Harmonogram Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016:

  • od 5 maja do 17 czerwca 2015 - zgłaszanie projektów
  • maj i czerwiec 2015 - debaty i spotkania informacyjne 
  • od 1 do 12 października 2015 - głosowanie
  • 2016 - realizacja projektów 

PMX