Średniowieczne monety na Starym Rynku

Badania archeologiczne na Starym Rynku dostarczają coraz więcej informacji na temat dawnego życia miasta. Tym razem pracownicy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu trafili na jeden z najdawniejszych śladów zorganizowanej ludzkiej działalności z początków powstania stolicy Wielkopolski.

K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu - grafika artykułu
K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Trwające blisko trzy miesiące wykopaliska na Starym Rynku praktycznie każdego dnia dostarczają coraz to nowszych informacji na temat funkcji, jaką pełnił centralny plac miasta w życiu dawnych poznaniaków. Tym razem archeolodzy natrafili na fragment ścieków, który pochodzi z XIII wieku.

Odkopaliśmy fragment ścieku odprowadzającego część nieczystości z okolic Starego Rynku. Przebieg kanału (odkryliśmy go fragmentarycznie) nie jest do końca jasny. Rynsztoki biegły zazwyczaj liniowo osią ulicy, albo po obu jej stronach, w przypadku naszego odkrycia trudno o jednoznaczne ustalenia w tej kwestii - czytamy na stronie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Wykopaliska pozwalają również na odkrycie wielu przedmiotów codziennego użytku, akcesoriów dekoracyjnych czy elementów stroju, broni itp. Ciekawymi zabytkami są również monety. Ostatnimi czasy pracownicy muzeum odnajdowali najczęściej numizmaty bite na zlecenie Kazimierza Wielkiego.

Więcej informacji na temat znalezisk na Starym Rynku można znaleźć na stronie http://www.muzarp.poznan.pl/badania-archeologiczne-starego-rynku-w-poznaniu/dziennik-wykopaliskowy/

DP