Starożytny Egipt w samym sercu Poznania

Tuż przy poznańskim Starym Rynku jest miejsce, dzięki któremu można przenieść się w czasie, o tysiące lat wstecz i trafić do starożytnego Egiptu. Bilety na tę podróż oferuje Muzeum Archeologiczne z  wystawą "Śmierć i życie w starożytnym Egipcie". 

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu - grafika artykułu
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Wycieczkę do Egiptu czasów starożytnych możemy rozpocząć już od samego dziedzińca Pałacu Górków, czyli siedziby poznańskiego Muzeum Archeologicznego. Tu dumnie stoi jego wysoki, smukły, kamienny symbol. Nie sposób go nie zauważyć. W egipskim mieście Athribis obelisk wzniósł ponoć Ramzes II. Ale czytając inskrypcje wyryte na nim można dowiedzieć się, że Ramzes II tylko przywłaszczył sobie jego własność. Więcej tajemnic nie zdradzimy. Można to zrobić czytając hieroglify z muzealnym przewodnikiem.

W poznańsko-egipskiej podróży, tuż przy wejściu do Pałacu, miniemy okazały posąg bogini Sachmet. W klimat dawnego świata wprowadzą nas malowidła z grobowca Tutanchamona, umieszczone na ścianach pomieszczenia otwierającego wystawę. Od tego miejsca można poznać życie Egipcjan - to ziemskie i to pozagrobowe. Są tu posągi, statuetki, amulety, misternie wykonanie przybory kosmetyczne, ceramiczne i kamienne naczynia, zabawki, instrumenty muzyczne, meble i narzędzia wykorzystywane w życiu codziennym. Podziwiać można tysiącletnie papirusy i płaskorzeźby pochodzące z grobowców. Na jednym z przystanków dotrzemy do tego, z czym najmocniej kojarzy się starożytny Egipt - do mumii i bogato zdobionych sarkofagów.

Udanej podróży!

Strona Muzeum Archeologicznego w Poznaniu: http://www.muzarp.poznan.pl/

Autor: AS

Zdjęcia: Mariusz Kuraszkiewicz (kolaż z fotografii eksponatów) i Jacek Jur (dziedziniec)