Złoty Krzyż Zasługi dla romskiego muzyka

Miklosz Deki Czureja, genialny romski skrzypek nazywany "królem czardasza", został uhonorowany Złotym Krzyżem zasługi. To wyróżnienie dla osób, których zasługi przynoszą znaczną  korzyść państwu i jego obywatelom. Działalność Milkosza Deki Czurei wzbogaca przede wszystkim miasto Poznań, które musi być też silne swoją różnorodnością kulturową, narodowościową i społeczną.

UMP 2015 - grafika artykułu
UMP 2015

Zaszczytny tytuł "Króla czardasza" nadał skrzypkowi nie byle kto, bo sam sir Yehudi Menuhin. Godna uwagi jest ogromna pasja i poświęcenie, z jakimi Miklosz Deki Czureja angażuje się w różnorakie działania mające na celu upowszechnianie i rozwój bogatego dziedzictwa kultury romskiej.

Jest on także człowiekiem otwartym, wrażliwym na problemy społeczne - poza systematyczną działalnością w fundacji Bahtałe Roma regularnie wspiera projekty społeczne, angażując się w liczne przedsięwzięcia dobroczynne.

Złotego Krzyża Zasługi pogratulował muzykowi także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Na uroczystości list gratulacyjny od włodarza miasta odczytał Patryk Pawełczak, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta.

sieci społecznościowe