13 dni do Maratonu

14 października po raz 19. odbędzie się Poznań Maraton. Na chwilę obecną zapisanych jest ponad 5 tysięcy biegaczy. Trasa poznańskiego maratonu, w porównaniu z zeszłoroczną edycją, prawie nie zmieniła się.

18. PKO Poznań Maraton
18. PKO Poznań Maraton

15 października 2000 roku odbyła się pierwsza edycja poznańskiego maratonu, którą ukończyło 761 biegaczek i biegaczy. Przez te osiemnaście lat w zawodach wzięło udział 66847 zawodników, a aż 73 z nich startowało we wszystkich dotychczasowych edycjach. W zeszłym roku metę przekroczyła rekordowa liczba biegaczy - 6362.

- W zeszłym roku zarówno maraton, jak i półmaraton, były najwyżej ocenianymi imprezami biegowymi w Polsce. Mamy nadzieję, że będzie tak również w tym roku - mówił Tomasz Lewandowski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania, z rąk którego biegacze będą odbierać medale ma mecie.

Podczas tegorocznej imprezy wystartują reprezentanci z 34 państw. Na chwilę obecną zapisanych jest ponad 5 tysięcy osób. Każdy posiadający pakiet startowy będzie mógł 14 października, przez cały dzień korzystać z bezpłatnej komunikacji publicznej w Poznaniu.

Nad bezpieczeństwem i obsługą uczestników biegu czuwać będzie około 1700 osób, w tym m.in. policjanci, strażnicy miejscy, przedstawiciele MPK, ochroniarze i wolontariusze.

Przy okazji maratonu w hali nr 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się Poznań Sport Expo. Tradycyjnie ekspozycję utworzą producenci i dystrybutorzy odzieży sportowej, butó1)w, suplementów diety, sprzętu sportowego, czy odżywek. Będzie można zapoznać się z najnowszymi kolekcjami na sezon jesień-zima. Przy okazji targów będzie można się spotkać z mistrzynią olimpijską w pływaniu Otylią Jędrzejczak, czy odwiedzić "strefę twardziela", gdzie każdy ochotnik będzie mógł skorzystać z wielu aktywności sprawdzających szybkość i wydolność.

Maraton odbędzie się 14 października, czyli w tzw. niehandlową niedzielę. Nie będzie więc potrzeby wybrać się tego dnia do któregoś z centrów handlowych na zakupy. Można za to wyjść pokibicować biegaczom. W dniu biegu zamknięty zostanie ruch wzdłuż trasy maratonu. Zamknięcie dla ruchu kołowego nastąpi pomiędzy godziną 6:30 a 15:30. Na poszczególnych odcinkach trasa będzie otwierana dla zmotoryzowanych - poprzez śluzy, których będzie czterdzieści - a jej całkowite otwarcie nastąpi po przebiegnięciu ostatniego uczestnika. Zmianie ulegną również rozkłady jazdy niektórych linii autobusowych i tramwajowych. W niektórych miejscach, jak pomiędzy pętlą Górczyńską i ul. Hetmańską, pętlą Dębiec i Hetmańską oraz rondem Starołęka a Starołęką, wprowadzony zostanie czasowy ruch wahadłowy tramwajów. Trasy zmienionych linii tramwajowych i autobusowych wyznaczone zostały w taki sposób, aby w miarę możliwości nie przecinać trasy biegu. Tramwaje będą jeździły trasami objazdowymi od pierwszych porannych kursów, 14 października. Równocześnie w rejonie Winograd, Bonina i Sołacza uruchomione zostaną dwie linie autobusowe "za tramwaj" - T10 i T11, a z ronda Śródka do Miłostowa - linia T8.

Szczegółowe informacje na temat trasy, śluz można znaleźć na stronie www.marathon.poznan.pl w zakładce "trasa", a o zmianach komunikacji publicznej na stronie www.ztm.poznan.pl

Wszelkich informacji odnośnie poruszania się po mieście w dniu maratonu można uzyskać dzwoniąc od piątku do niedzieli (12-14 października) pod numer telefonu 502 622 438. Koordynator udzieli informacji, które ulice będą zamknięte i jaki objazd najlepiej wybrać. Poinformuje też, które linie tramwajowe i autobusowe zmienią swoje kursy i którędy pojadą tymczasowe linie.