Motocyklowe Mistrzostwa Polski z nowym rekordem Toru "Poznań"

W dniach 27-28 czerwca na Torze "Poznań" najlepsi krajowi motocykliści rywalizowali w ramach V i VI Rundy Motocyklowych Mistrzostw Polski i Pucharu Polski.

zdjęcie z zawodów - grafika artykułu
Motocyklowe Mistrzostwa Polski

Pierwsze wyścigi rozegrano w sobotę. W klasie Rookie 600 rywalizacja już od pierwszych metrów była bardzo zacięta. Niektórzy zawodnicy tak bojowo przedzierali się do przodu że aż 6 motocykli nie przekroczyło linii mety. Krystian Paluch, który na Węgrzech zaliczył upadek, na Torze "Poznań" znów czuł się jak ryba w wodzie i pewnie wygrał sobotni wyścig.

W Rookie 1000 rywalizacja była nie mniej zacięta, Grzegorz Hanuszewicz linię mety minął zaledwie 0.171 sekundy przed Damianem Ołdakowskim. Trzeci na podium był Aleksander Kopiś.

W sześćsetkach na starcie stanęło 10 zawodników, w Supersportach nadal nie było mocnych na Sebastiana Zielińskiego. Przemysław Krajewski był drugi a Szymon Strankowski trzeci. W Stock600 dominację kontynuował Adrian Pasek przed Pawłem "Rinasem" Przybylskim i Markiem Chłopkowskim.

W łączonym wyścigu Superbike i Superstock 1000 już na starcie doszło do dramatu jednego z faworytów. Michał Filla popełnił falstart, za co otrzymał karę przejazdu przez depot. Marcin Walkowiak pewnie wygrał w klasie STK1000. Filla po pechowym starcie ostatecznie zajął drugie miejsce. Marek Szkopek uzupełnił podium zdobywając cenne punkty do generalki. W Superbike'ach Paweł Szkopek pewnie triumfował przed Irkiem Sikorą i Danielem Bukowskim.

W niedzielę po nocnym oberwaniu chmury od rana warunki nie były najlepsze, ale w ciągu dnia pogoda była co raz bardziej łaskawa dla jednośladów.

Jeszcze przed wyścigami, cały świat wyścigów motocyklowych zebrał się na linii start meta Toru "Poznań" by wykonać wspólne zdjęcie z pozdrowieniami dla Janusza "Profesora" Oskaldowicza, który wraca do zdrowia po ciężkim wypadku.

W Rookie 600 prowadzenie po starcie objął Patryk Pazera przed Grzegorzem Jakóbkiem i Krystianem Paluchem, który po przygodzie na tzw. "dużej patelni" na 3cim okrążeniu spadł aż na 12 miejsce. Ostatecznie wyścig ukończył na 6 miejscu. Jakóbek cały czas atakował Pazerę, ale obaj szczęśliwie dojechali do mety. Podium uzupełnił Andrzej Kawulok.

Wyścig Rookie 1000 to zacięta walka od pierwszych metrów Toru "Poznań". Po pierwszym okrążeniu prowadził Aleksander Kopiś, przed Grzegorzem Hanuszewiczem, i Jarosławem Witkiewiczem. Ostatecznie po dziesięciu okrążeniach zwycięzcą został rewelacyjnie jadący Damian Ołdakowski przed Kopisiem i Kamilem Barańskim.

W klasie Supersport Sebastian Zieliński tradycyjnie już zdominował wyścig. W Stock600 dominatorem jest Adrian Pasek, który wprawdzie powalczył na torze, ale z Szymonem Strankowskim z klasy Supersport, który starał się gonić Zielińskiego. Za ich plecami Cabala ścierał się z Klocem, który źle oszacował zużycie paliwa i z pustym bakiem nie dotarł do mety.

W Superbikeach Paweł Szkopek z Irkiem Sikorą przez cały wyścig zamieniali się pozycjami, do widowiskowej walki włączał się Michał Filla. Ostatecznie w królewskich Superbikeach wygrał Irek Sikora przed Pawłem Szkopkiem i Danielem Bukowskim. Paweł Szkopek na pocieszenie wykręcił najlepszy czas okrążenia 1m32.985 stanowiący nowy rekord Toru "Poznań".

Po sobotnim niepowodzeniu Filla w niedzielę nie dał szans rywalom, Bartek Wiczyński zajął drugie miejsce a "mikro" Szkopek stanął na najniższym stopniu podium. W generalce Filla zrównał się punktami z Markiem Szkopkiem, więc w pozostałych do końca sezonu wyścigach zapowiada się bardzo wyrównana rywalizacja.