Poznań atrakcyjny dla obcokrajowców

Zdaniem obcokrajowców Poznań jest najlepszym miastem do zamieszkania - wynika z raportu przygotowanego przez portal Morizon.pl Przy tworzeniu raportu brano pod uwagę między innymi: bezpieczeństwo, koszt życia, stan środowiska oraz atrakcje kulturalne. W raporcie porównywano: Warszawę, Kraków, Wrocław, Bydgoszcz, Łódź, Trójmiasto, Katowice oraz Poznań.

Poznań atrakcyjny dla obcokrajowców
Poznań atrakcyjny dla obcokrajowców

Z danych Urzędu Miasta wynika, iż w Poznaniu mieszka 2.350 obcokrajowców. Dodatkowo, co roku do Poznania przyjeżdża, w ramach wymiany międzynarodowej, około 3,5 tysiąca studentów. Największą grupę obcokrajowców stanowią w stolicy Wielkopolski Ukraińcy. Wśród poznańskich obcokrajowców sporo jest również Białorusinów i Niemców. W mieście uczą się i pracują również m.in. osoby z Chin, Wietnamu i Rosji oraz Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoch i Francji.

Spośród powodów, dla których wybrano Poznań ponad 31% osób wskazało "Przyjazne miasto". Dla 28,1% osób powodem przyjazdu do Poznania były studia i nauka, a dla blisko 22% praca zawodowa.

Wśród zalet Poznania na jakie zwrócili uwagę obcokrajowcy są: niskie koszty życia (31%), transport publiczny/infrastruktura (30%), przyjazność ludzi (22%) oraz rozrywka (22%). Aż 87% respondentów odpowiedziało, iż poleciłoby odwiedzenie Poznania znajomym.

Z kolei wśród wad jakie ma Poznań najwięcej osób, 20%, wskazało nietolerancję oraz barierę językową (19%). Na kolejnych miejscach znalazły się między innymi: Infrastruktura/transport publiczny (17%), Smog (14%) oraz Korki (11%).

W zestawieniu z pozostałymi miastami Poznań okazał się najlepszy w aż pięciu kategoriach. Doceniona została między innymi jego nowoczesność, estetyka i tolerancja. Każda z kategorii oceniana była w skali od 0 do 5 punktów. Łącznie ocenianych było 9 kategorii. Średnia dla Poznania to 4,29. Najgorzej w tym zestawieniu wypadła Łódź ze średnią 3,73.

Wśród wad innych miast obcokrajowcy wymieniali między innymi: smog w Krakowie (aż 83% wskazań), nietolerancję w Warszawie (43%), nuda w Łodzi (29%), nietolerancja w Trójmieście (30%), zanieczyszczenie we Wrocławiu (26%), smog w Katowicach (49%) oraz nuda w Bydgoszczy (29%).